| daniwow a întrebat:

Buna tututor!
Am o intrebare legata de calatoria cu avionul.
Vreau sa stiu va rog daca se poate aduce apa (apa nu suc sau altceva sa fiu clar) la bagajul de mana, si daca da care este cantitatea maxima.
Tin sa mentionez ca calatoresc cu WizzAir.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca le cumperi dupa controlul de securitate, nicidecum lichide aduse de tine de acasa

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Așa cum a spus și @francut - poți să duci maximum un litru la bord, dar numai „ambalat" în sticluțe de câte 100 ml fiecare, pe care le prezinți la controlul de securitate împachetate frumos într-o pungă de plastic resigilabilă.
Eu am patru sticluțe din astea și până acum am avut destul de potolit setea din ele chiar și la un zbor de trei ore, fără să fiu nevoit să plătesc prețurile aberante din aeroport pentru apă. În plus, există în lume aeroporturi unde primești gratuit apă potabilă DUPĂ controlul de securitate. Ba chiar la Frankfurt erau dozatoare de unde puteai alege orice băutură - ceai, cafea, ciocolată caldă sau doar apă rece... Gratis, desigur.

| francut a răspuns:

Orice lichid, nu numai apa: Lichidele vor fi supuse urmatoarelor masuri de restrictie:
Fluidele trebuie sa se afle in recipiente cu o capacitate maxima de 100 ml
Lichidele din recipientele de 100ml trebuie sa incapa in pungute transparente, resigilabile cu dimensiunile maxime de 20x20cm.
Pungutele de plastic vor trebui prezentate separat la serviciul de securitate
https://www.vola.ro/wizzair-informatii-bagaje

| erve a răspuns:

Țe pune să le arunci.