| Qazws a întrebat:

Buna! Vara asta voi merge cu un program work and travel in state, singura problema este că angajatorul nu oferă cazare. Știți ceva site-uri unde pot găsi cazare relativ ieftina, la un preț accesibil pentru 2 persoane? In South Lake Tahoe, California mai exact.
Mulțumesc!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Google search

| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa contactezi din timp companiile de real estate din zona si sa vorbesti cu ei, sa vezi in ce masura iti pot inchiria tie fara sa fii cetatean american si fara sa ai pe cineva acolo care garanteaza pentru tine.

Un apartament de inchiriat este in jur de $1700-2500/ luna plus depozitul (garantia) de inchiriere care trebuie sa o platesti la semnarea contractului inca $2500 peste care mai sunt utilitatile casei, cam $300-$350 luna, bani pe care trebuie sa-i ai in ziua cand inchiriezi fiindca se plateste in avans chiria pe 1 luna, plus depozitul.

https://www.trulia.com/for_rent/South_Lake_Tahoe,CA/2p_beds/

https://www.realtor.com/apartments/South-Lake-Tahoe_CA/beds-2

https://www.apartments.com/1223-bonanza-ave-south-lake-tahoe-ca/sc2xhv5/

| Violleta2022 a răspuns:

Eu sunt uimita cum tu nu ai cativa lei sa-ti platesti un cazier judiciar (ca tot citeam alt topic al tau unde intrebai cum sa-l scoti fara sa platesti) si tu vrei sa pleci in America?

Un bilet de avion dus-intors este intre $2000-2500 fiind esti obligat sa cumperi bilet dus-intors, ca cei de la vama americana sa nu iti refuze viza cand ajungi acolo.
Ori ai cazarea deja facuta ori ai peste $5000 in buzunar ca sa faci dovada ca te poti caza oriunde pe durata sederii in state, ca risti sa fii intors din drum si pus pe avion de Romania.

Apoi ai nevoie de cel putin $4000-4500 pentru prima luna de chirie si depozitul de inchiriere, fara transport, fara mancare, fara nimic altceva, utilitatile inca $300-350.

Vezi te rog pe Youtube ce se intampla in vama americana, cum sunt controale inopinante si cum sunt introis din drum chiar si aia cu viza de work si travel, care nu au bani suficienti sa se suporte pe toata perioada sederii in state, sau nu au deja cazare asigurata cu acte doveditoare.

cauta:
"border security america"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zona aia e mega turistica si pret accesibil nu cred ca ai sa gasesti. Dar am dat un simplu search si am gasit tona de oferte.

| Qazws explică (pentru suntserios):

Și îmi poți arăta ce ai găsit?

| suntserios a răspuns (pentru Qazws):

Am dat un simplu search pe google la apartaments for rent și locația și am găsit o groaza de site uri

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si nu lua in considerare prostiile scrise de Violetta. Oricine cu acces la internet poate afla foarte usor ca un bilet de avion dus intors din state nu e nicidecum 2500$

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu există ieftin, nu ai cazare nu te duci ca risti sa stai in gară, sau faci rost de bani ca sa stai in chirie, deci nu merită, ăia de la servici trebuiau sa asigure tot dar îi doare in fund, esti plătit/ă pentru deplasarea aceasta in SUA? Esti fată sau baiat si ce varsta ai? Daca angajatorul i ti dă bani in plus merită sa mergi si atunci iti cauti cazare, dar altfel nu este rentabil sa faci imprumut la banca sa te cazezi in Sua si la intoarcere platesti triplu imprumutul, cîte zile vei sta in America?

| DovleacTurbat a răspuns:

In țări europene precum Germania și Olanda este foarte greu sa îți găsești propria chirie.
Treci prin diferite agenții, te duci când ești chemat la diferite apartamente/case (de către agentul de imobiliare), ți se pun o mulțime de întrebări etc etc, stai pe lista de așteptare poate și 2-3-4 luni, iar la un moment dat, te trezești că locuință pentru care ai optat îi este oferită unui cetățean german/olandez sau oricare rasa numai nu romana. Mi s-a întâmplat și nu doar mie, cred că în America e și mai greu de atât sa îți iei propria locuință.
Mult succes.