| 2696 a întrebat:

voi pleca in bulgaria si as vrea sa stiu daca sunt cu matusa si unchiul meu daca imi trebuie neaparat cazier. am procura si vreau sa stiu daca e obligatoriu sa am si cazier. fundabig grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minora iti trebuie doar un act de identitate si declaratia notariala autentica prin care parintii tai si-au dat acordul sa pleci in strainatate insotita de un major, in cazul tau unchiul, matusa ori amandoi. Nu-ti trebuie cazier. O calatorie si vacanta placuta!

2 răspunsuri:
| K.Samuel a răspuns:

Daca ai buletin de Romania, nu ai nevoie de cazier, fiind vorba despre doua state membre a Uniunii Europene.

Ideal insa pentru astfel de situatii este sa dai un telefon scurt la politie, pentru a te asigura ca nu s-a schimbat nimic.
Nu ai vrea sa ajungi in granita si sa fii nevoita sa te intorci din cauza unui raspuns eronat happy

| Georgiana21 a răspuns:

Ti-o pun din proprie experienta, daca nu esti cu parintii tai, ai nevoie de cazier! Am patit-o eu, si a trebuit sa ma intorc acasa. Pana si surorii mele de 8 ani i-au cerut, si sa fim seriosi cum poate un copil de 8 ani sa aiba cazier?