| denisa_5045 a întrebat:

Voiam să știu dacă putem merge la mare un grup de prieteni format din 4 minori de 17 ani și un major de 18 ani? Daca se întâmpla ceva este majorul de 18 ani responsabil și riscă cazier? Sau suntem fiecare responsabili de noi înșine?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti merge. Majorul ar fi responsabil doar daca parintii vostri v-au lasat sa mergeti doar daca are grija de voi. Daca nu v-au dat in
grija lui atunci fiecare raspunde pentru faptele proprii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa fie majorul responsabil pentru toti? El nu e nici mama nici tatal vostru.Nu e datoria lui sa aiba grija de voi.Si cum mergeti voi la mare cu ideea ca se intampla ceva, asta chiar nu inteleg. Daca va vedeti fiecare de treaba voastra frumos si omeneste, nu are ce sa se intample rau.Sunteti si voi ceilalti 3 destui de mari ca sa nu faceti boacane.