| ines a întrebat:

Buna vreau sa merg an Romania cu fetita mea an varsta de 5 luni ie fiind cetatean Portughez trebuie pasaport sau numai cu c. i se poate aici se zice ca se poate find Romania an ue dar ma gandesc sa nu avem surprize pe drum. Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie la plecare din romania! 1

6 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

De preferat sa ai pasaport. Chiar daca suntem in UE tot te mai controleaza si-ti mai cer pasaportul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar C. I. Merg de 2-3 ori pe an in Portugalia si nu am nevoie de pasaport. Merg cu masina deci strabat Austria, Franta, Spania, Portugalia si la intoarcere si Italia. Niciodata nu mi s-a cerut pasaportul si nici macar C. I. Doar la Bors aratam C. I

daniela
| daniela a răspuns:

Pai deoarece fetita nu are carte de identitate trebuie pasaport pe care sa fie trecuta si ea, altfel ea nu poate fi identificata. Si inca ceva o hartie autentificata la notariat de la celalat parinte ca e de acord sa plece din tara cu tine. Daca veti veni impreuna nu mai este cazul de acest document.

| ines explică:

Multumesc pentru raspunsuri intrebarea era daca fetita poate circula numai cu C. I. Asa ar fi mai simplu ar ramane numai declaratia facuta de tata cum e de acord sa calatoreasca copilul cu mama. Multumesc

| madalena_8625 a răspuns:

Poti numai ci c. i dar trebuie sa ai o declaretie notariala de la tatal copilului ca poti esi din tara.acordul lui sa pleci cu fetita

| ines explică:

Buna pentru moiadaniela fetita are C. I Da de declaratia notariala ni-s-a spus nu-i problema tatal dava multumesc