| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 a întrebat:

Am 14 ani. Parintii mei sunt divortati cu acte. Eu am ales sa stau la mama. Mi.am facut buletinul si vreau sa merg in vacanta in Italia cu mama. As putea merge? Imi mai trebuie procura de la tatal meu? Si el este plecat in Italia. Pot sa merg cu buletinul meu? Sau imi trebuie pasaport?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca nu ai fost incredintat exclusiv mamei (divort inainte de 1.10. 2011) atunci ai nevoie de declaratia tatalui.
2. Poti merge cu cartea de identitate (la tine scrie buletin?), nu ai nevoie de pasaport.

| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Parintii sunt divortati din 2012.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997):

Atunci aproape sigur ai nevoie de declaratia tatalui, dupa intrarea in vigoare a noului Cod civil (1.10.2011), in caz de divort, minorul este incredintat ambilor parinti (custodie comuna) si doar domiciliul este stabilit la un parinte.
Citeste hotararea de divort si vezi ce scrie acolo privind incredintarea ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In cazul parintilor divortati, daca sentinta este definitiva si irevocabila si atesta faptul ca executarea autoritatii parintesti se face unilateral doar de mama sau doar de tata, minorul va putea parasi tara fara acordul scris al celuilalt parinte.
Oricum, aia se numeste declaratie si nu procura. Procura are alt rol.
"Buletinul meu" se numeste "Carte de Identitate" si trebuie sa fie prezent asupra ta chiar daca mergi cu mama. Daca mergi fara mama trebuie sa ai declaratia mamei, obligatoriu si un insotitor major, eventual stewardesa de la bordul avionului sau soferul de pe autocar, masina, etc.
Deocamdata nu trebuie pasaport pana se destrama UE.

| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 explică (pentru Salontanul):

Multumesc. Si da. declaratie se numeste. scuze!