| stefan2345 a întrebat:

Am o intrebare poate banala pentru unii, interesanta pentru altii, nu stiu eu vreau sa aflu big grin.
Cand zbori peste ocean si anume cand mergi in SUA timpul de zbor este de exemplu 8h, cand vii inapoi spre Europa timpul de zbor e de 7h, dar acelasi traseu. Stie cineva sa imi explice? Am auzit ca e vorba de curentii de aer, bla bla bla dar nu stiu sigur.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Sunt două chestii care concură la acest fapt: curenții Coriolis și rotația Pământului.
https://en.wikipedia.org/wiki/Jet_stream

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o explicatie logica si cred ca este exacta.

| stefan2345 explică (pentru Ioandelasal):

Ai raspuns doar ca sa te bagi in seama?

| stefan2345 explică (pentru mihai69):

Ai dreptate Mihai, mersi de raspuns.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cand mergi/inoti/zbori spre E castigi timp.
Phileas Fogg din romanul lui Jules Verne a castigat o zi.