| MrKez a întrebat:

Am o problema, stau in Spania de 10 ani, s-a intamplat o problema aseara in casa mea, au intrat hotii si au furat banii si bunuri, si mi-au furat pasaportul meu, problema e ca aveam planuit sa merg azi in Portugalia si nu am pasaport, am denuntat la politie pierderea pasaportului, dar vreau sa aflu daca cu Cartea de identitate sau mai bine spus "Buletin" romanesc este valabil sa calatoresc in Portugalia, este pentru turism de 5 zile. Va rog sa spuneti clar, am citit in reguli din ambasada da nu sunt sigur exact, mai ales spatiul Schengen. Va rugam seriozitate si am nevoie de raspuns, plec in 3 ore.

Am buletin romanesc, permis de conducere spaniol(nu e valabil dupa legea Europeana).

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu am fost in Spania fara pasaport; doar cu buletinul. Deci trebuie sa mearga si in Portugalia deoarece face parte ca si Spania din Uniunea Europeana.
Merge si in Anglia, Franta, Germania sa circuli fara pasaport.

Uite ce am gasit scris aici pe siteul MAE (al Romaniei):
https://www.mae.ro/travel-conditions/3736

"Condiţii de intrare şi regim de şedere
Cetăţenii români nu au nevoie de viză pentru a călători în Portugalia.
Intrarea în Portugalia este permisă cu paşaportul sau cartea de identitate în curs de valabilitate."

Intra pe site-ul de mai sus.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se poate sa calatoresti in Portugalia si numai cu cartea de identitate, Portugalia face parte din UE si in toate tarile membre ale UE se poate calatori cu CI.

| mihai69 a răspuns:

Cartea de identitate e OK; buletinul - nu (dacă e din ăla vechi, cu pagini de hârtie).

| johnnny123 a răspuns:

Da, în Portugalia poți intra doar cu carte de identitate românească.

| Inceputul a răspuns:

Da, eu zic ca poti folosi buletinul in loc de pasaport. Adica am folosit buletinul in loc de pasaport si a fost tot ok. Imi pare rau pentru ca ti-au spart casa dar o sa se rezolve pana la urma toatehappynoroc

| danadaniela30 a răspuns:

Eu cred ca poti pentru ca eu sunt tot in Portugalia si am putut si fara pasaport