| Anul9999 a întrebat:

Ce suma de bani iti trebuie pentru a pleca din Bucuresti cu masina personala in Franta sud?
Cei care ați fost lasati-mi si mie mesaj cu cat v-a costat drumul pana acolo. De ex: taxe de drum, benzina, rută mai rapidă, un sfat bun, din experienta voastra personală

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am fost pana in Franta, dar am fost pana in nordul Germaniei de mai multe ori, aceeasi distanta ~ 2000-2.200 km

Drumul cam 300 euro cu o noapte de cazare. In Italia si Franta costa ceva mai mult autostrada si mai ai nevoie de vignieta in Ungaria si Slovenia / Austria depinde de traseu. Nu cred ca taxele te ajung mai mult de 50-80 euro. Pe Ungaria e 10euro vinieta, pe Slovenia cam tot atat.
In Italia si Franta platesti in functie de cat mergi pe autostrada, e cu statii de taxare.

Eu as alege ce zice si Gmaps, Ungaria, Slovenia, Italia. Eu am facut 2200 km in doua zile, dar am tras cate 16 ore pe zi. Sfatul meu e sa nu tragi de tine daca nu ai experienta la volan si nu ai mai facut drumuri lungi. Mai bine mai dai 70-80euro sa mai dormi o noapte in plus.

Alte sfaturi, peste tot prin Europa sunt camere, asa ca nu trece viteza legala, nu lua benzina din Ungaria si fa o pauza la maxim 2 ore de condus

2 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Fara sa am o experienta de genul, cred ca iti trebuie peste 1.000 de euro. Mai ales daca pleci singur, vei avea nevoie de de cazare(sau poti economisi dormind in masina), dupa aia mancare, etc. Cred ca iti va lua intre 2-4 zile pana vei ajunge acolo, daca mai ai inca un sofer cu tine

| suntserios a răspuns (pentru Kogaion):

Hai sa nu exageram. Benzina / motorina pana in 200euro, cazare pana in 100 euro, taxele de autrostrada si vignieta pana in 100 euro si alea, mancarea pe 2 zile nu cred ca te ajunge 600 euro sa bati mia.