| autodidact a întrebat:

Bună ziua,
Cum se utilizează o cartelă de acces cameră hotel? Toti pașii de utilizare a acesteia, dacă se poate.

Răspuns Câştigător
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Da, inchisa ramane.
Categoric trebuie sa ai cardul asupra ta. Fara el nu poti intra.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Usa camerei se poate deschide din exterior cu card-ul potrivit.
Din interior, usa se poate deschide simplu, cu clanta.
Securizarea (inchiderea) incintei este necesara doar din exterior, la intrare.

| autodidact explică (pentru Bula):

Ok. Cum securizează camera odată ce și intrat în camera (din interior).

| Bula a răspuns (pentru autodidact):

Din interior nu trebuie securizat, fiindca din exterior se poate intra doar cu cartela.
In plus, la multe camere, inchizatorul se poate bloca din interior (cu un buton care se rasuceste sau in alt mod (dar nu obligatoriu).
Fiecare loc are (sau nu) modalitate de blocare.
Am intalnit si sistem in care nici femeia de servici nu putea intra, doar daca oaspetii au parasit camera.

| autodidact explică (pentru Bula):

Ok. Deci odată intrat în camera, ușa se blochează pentru cei din exterior?

| autodidact explică (pentru autodidact):

Deci, cum se blochează/securizează ușa din interior, odată ce ai intrat în cameră?

| Bula a răspuns (pentru autodidact):

Da.
Din interior se deschide fara cartela, dar din exterior doar cu cartela.

| autodidact explică (pentru Bula):

Iar la părăsirea camerei, bănuiesc că aceasta se închide și asta este? Mulțumesc pentru sprijin.

| Bula a răspuns (pentru autodidact):

Da.
Trebuie sa ai cartela la tine, sa poti intra din nou.

| darrio2007 a răspuns:

Spune hotelul si te lamuresc. Unele sunt cu senzor si la altele trebuie sa introduci cartela in acel aparat.
Dar inca nu ai 18 ani ca sa mergi la un hotel.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atingi cartela de cititorul de la usa si aia e
daca e tehnologie mai veche o folosesti ca un card, bagi cartela in gaura cititorului de la usa si aia e.

| autodidact explică (pentru suntserios):

După deschiderea camerei și accesul în aceasta, cum se va securiza camera (în interiorul acesteia)? Deci, care este următorul pas? Mulțumesc!

| suntserios a răspuns (pentru autodidact):

Închizi ușă după tine și aia e.
Așa cum tu ai deschis ușa din exterior doar cu cardul, cine nu are card nu intra din interior.

| autodidact explică (pentru suntserios):

Mulțumesc!

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Am citir doar primele...
Usa se deschide cu acea cartela prin contacless. La multe hoteluri, si liftul functioneaza tot cu cartela. O introduci intr-o fanta.
Usa camerei, odata inchisa, nu se mai deschide dinafara decat cu un duplicat de la receptie. Daca tu esti in camera happy
Atentie! Ca sa ai curent la prize, sa se aprinda lumina, tot acea cartela folosesti. O introduci intr-o fanta care de obicei e langa usa.
Pentru orice nelamurire intrebi receptionerul.
Eu cand am primit prima data o cartela am intrebat "ce e asta?" Si apoi "cum o folosesc?"

| autodidact explică (pentru Dandiiiiiiii):

Și în momentul în care ieși din cameră și închizi ușa, închisă rămâne!? Deci, ar fi de preferat cartela să se afle la purtător într-o astfel de situație.

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru autodidact):

Da, inchisa ramane.
Categoric trebuie sa ai cardul asupra ta. Fara el nu poti intra.