| Mirabela_Maria_1996 a întrebat:

daca vreau sa sun pe cineva din strainatate el trebuie sa aiba roamingu activat sau se poate si fara? doar cu minutele mele internationale multumesc

Răspuns Câştigător
| Eastwood a răspuns:

Daca ai minute internationale poti suna, persoana respectiva cum intra dintr-o tara in alta se activeaza la unele telefoan automat roaming-ul!

| Mirabela_Maria_1996 explică (pentru Eastwood):

Da pai acuma el are roamingu activat dar costa foarte mult, si as vrea sa imi iau eu o extraoptiune cu minute internationale dar nu stiam daca pot sa il sun fara roaming daca il dezactiveaza el

| Mirabela_Maria_1996 explică (pentru Eastwood):

Si sti cumva daca eu ii incarc cartela lui de aici el poate sa isi activeze extraoptiunea acolo?

| Eastwood a răspuns (pentru Mirabela_Maria_1996):

Poate, nu vad de ce nu ar putea!

| Mirabela_Maria_1996 explică (pentru Eastwood):

Ok multumesc mult

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aiurea...
Tu suni pe minutele LOCALE pentru că suni un număr de ROMÂNIA. Roaming-ul în UE e acum destul de ieftin, aproape la nivelul convorbirilor locale dintre rețele diferite. Așadar, amicul tău nu va plăti sume exorbitante, decât dacă e în alte țări. Vezi pentru asta tarifele de la firma la care are numărul.
Îi poți încărca de aici cartela. Nu știu dacă poate activa extraopțiuni din roaming - sună la relații clienți la operatorul lui de telefonie mobilă.
Tu ai putea vorbi cu el folosind o opțiune de tipul „X minute internaționale" doar dacă el cumpără o cartele din țara unde se află (deci suni un număr din acea țară). Doar în acel caz amicul nu ar mai plăti nimic (decât tariful de acolo pentru a menține cartela activă).

| Mirabela_Maria_1996 explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru informatii dar sti cumva daca isi ia cartela locala ca sa vorbim pe whatsapp ii ia mult credit? neavand wifi

| mihai69 a răspuns (pentru Mirabela_Maria_1996):

Teoretic, dacă va găsi o cartelă fie cu net nelimitat, fie cu minimum 1GB inclus, ar trebui să nu cheltuie nimic în plus (dar să nu folosească netul decât la W-App, dacă e limitat).
Mai concret poate afla de la cei ce oferă acolo telefonie mobilă. Neștiind nici măcar despre ce țară vorbim, nu am de unde să știu unde să caut pentru mai multe detalii.

| Mirabela_Maria_1996 explică (pentru mihai69):

Tara este Cehia.am cautat eu dar nu am gasit nimic sigur, cred ca o sa isi ia cartela de Vodafone

| Mirabela_Maria_1996 explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru ajutor