| DraudeS a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru a-mi face pasaportul? Cum se procedeaza? Vreau sa-l fac la urgenta, in cat timp il pot ridica? Etc.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.94/2006, cu modificările ulterioare, citez:
"ART.5.(1) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple se depun personal de cãtre solicitanţi, însoţite de urmãtoarele documente:
a) cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupã caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi în fotocopie. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţitã de certificatul de naştere, în original şi în fotocopie;
b) dovada achitãrii taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului, precum şi, dupã caz, a tarifului suplimentar pentru eliberarea paşaportului simplu în regim de urgenţã prevãzut de lege, completate pe numele titularului, în original;
c) paşaportul anterior, dacã acesta existã."
Te duci la Serviciul pasapoarte, cu actele respective si cu taxele platite, pentru urgenta se plateste taxa de urgenta de 100 lei. Toate taxele se pot plati la CEC Bank. Vei primi pasaportul in cel mult 3 zile.

| DraudeS explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc frumos!

1 răspuns: