| AnaQ a întrebat:

Mă puteți sfătui ce obiective turistice am putea vizita pe traseul Piatra Neamț - Sibiu? Mulțumesc frumos!

Dau funda celui mai bun răspuns

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salina Praid
Sighișoara

| sierra1 a răspuns:

Cencentrează-te pe Sibiul (e un muzeu in aer liber) și imprejurimi

| mihai69 a răspuns:

Ai uitat să spui ce traseu alegi...
Că se poate și pe la Bicaz (vezi lacul, cheile etc.), Gheorgheni, Praid (salina), Sovata (lacul Ursu), Sighișoara (cetatea, orașul vechi), Mediaș, dar și pe partea cealaltă, mai ocolit: Bacău, Onești, Tg. Secuiesc, Brașov (orașul vechi, centrul, Poiana), Făgăraș (cetatea).

| laSoledad a răspuns:

Hai ca-ti zic eu mai multe despre Sibiu, ca sunt de-aici.
Incepi cu Orasul de Jos - care se gaseste in apropierea centrului vechi, in apropierea garii. O sa gasesti multe monumente istorice, strazi inguste, pietruite, multe turnuri si liniste.
Apoi urca in Centrul Vechi. Piata Huet. Piata Mica. Podul Minciunilor si Casa Luxemburg. Daca esti pe aici, ramai la terasa la Atrium, aici seara se canta la pian. Piata Brukenthal si catedrala lutherana din ea. Turnul si vederea panoramica din Catedrala Lutherana. Casa calfelor din Piata Mica (casa unor tamplarilor bavarezi). Muzeul Astra si Casa Artelor din Piata Mica. Piata Mare.
Vederea panoramica din Turnul Sfatului. Biserica Romano-catolica din Piata Mare. Cladirea Primariei Sibiului. Palatul Brukenthal. Galeria de arta Romaneasca - Casa Albastra. Casa Altemberger. Biblioteca Judeteana Sibiu. Bulevardul Nicolae Balcescu. Strada Turnului. Pasajul Scarilor. Strada Gheorghe Lazar. Strada Avram Iancu. Strada Arhivelor. Strada Cetatii, numita cea mai frumoasa strada din Sibiu. Zidurile si cele 3 Turnuri Vechi ale Cetatii. Muzeul de istorie. Strada Mitropoliei, unde gasesti Casa cu cariatide (2 statui femei) si Catedrala Ortodoxa). Strada Tribunei, unde gasesti Galeria de Arta Contemporana. Strada Xenopol. Piata Unirii. Teatrul National Radu Stanca. Strada Tipografilor si Piata Shiller. Piata Aurarilor. Piata Habermann. Piata Cibin. Filarmonica de Stat - Sala Thalia. Cafeneaua si Restairantul Pardon - cele mai bune din oras. Cafeneaua Geea Cafe - in stil baroc-gothic. Parcul Astra. Parcul Sub Arini. Bulevarde frumoase: Bulevardul Corneliu Coposu. Bulevardul Victoriei. Bulevardul Vasile Milea. Bulevardul Mihai Viteazu. Calea Dumbravii. Parcul Natural Dumbrava Sibiului. Gradina Zoologica Sibiu. Muzeul satului in aer liber - Muzeul ASTRA (din patrimoniul UNESCO).

Locuri publice de unde poti vedea Sibiul de sus:
Turnul Sfatului
Turnul Bisericii Evanghelice
Balconul de la etajul 5 al Bibliotecii Judetene
Etajul 15 al Centrului de Afaceri

In judetul Sibiu, in alte localitati:
Statiunea Montana Paltinis.
Castelul de Lut Valea Zânelor.
Lacul Balea si statiunea Balea-Lac.

Muzeul locomotivelor cu abur.
Biertran.
Sibiel.
Rasinari - locul de nastere al lui Emil Cioran si Octavian Goga.
Saliste.
Valea Hartibaciului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brasov, orașul meu natal. Te aștept, îți fac și un tur de oraș.

| unreadfire a răspuns:

Sighișoara, e cel mai super oraș