| NeluIonceAvram a întrebat:

O intrebare pentru cei care au calatorit cu Wizzair si care nu au 18 ani, care au 16-18. Se poate calatorii de exemplu din Barcelona-Timisoara singur la 16 ani cu Wizzair? Ca inapoi stiu ca trebuie sa fiu cu un adult.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Din Spania spre România, nu ai nicio treabă, cu Wizz. Tarom-ul de pildă, solicită completarea unor hârtii de către părinți; nu și WizzAir! La fel, SAS are niște reguli asemănătoare, dar și ei consideră minorii de peste 16 ani că pot umbla singuri. Depinde foarte mult de companie. Oricum, acolo e bine să fii însoțit până la intrarea la controlul de security de un adult. Iar aici la fel, e bine să fii așteptat de un alt adult.
Legea la care te referi e valabilă NUMAI pentru ieșirea minorilor din România. Atunci trebuie să:
- fii cu ambii părinți;
- dacă e doar unul, acesta trebuie să aibă o procură notarială de la celălalt care îi permite să te scoată din țară;
- dacă nu e nici unul cu tine, persoana care te însoțește trebuie să aibă în afara procurii de la părinți și o adeverință de cazier judiciar.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate calatori si singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mereu trebuie sa fi insotit

| NeluIonceAvram explică (pentru suntserios):

Trebuie sa fiu insotit din Romania in Spania, dar dupa cum stiu din Spania in Romania nu...

| mihai69 a răspuns:

Copiii în vârstă de peste 14 ani pot călători cu Wizz Air pe cont propriu.
===
de aici:
wizzair.com/ro-RO/useful_information/booking_children

www.seatguru.com/airlines/Wizzair/minors.php

| NeluIonceAvram explică (pentru mihai69):

Multumesc mult, si nu trebuie nici o procura nimic ca sa ies din Spania catre Romania singur?

| NeluIonceAvram explică (pentru mihai69):

Si pentru romani au o lege nu stiu ce, in Spania nu se aplica?

| NeluIonceAvram explică (pentru mihai69):

Multumesc Foarte mult.

| mihai69 a răspuns (pentru NeluIonceAvram):

Cu plăcere.

| mihai69 a răspuns (pentru NeluIonceAvram):

Din Spania spre România, nu ai nicio treabă, cu Wizz. Tarom-ul de pildă, solicită completarea unor hârtii de către părinți; nu și WizzAir! La fel, SAS are niște reguli asemănătoare, dar și ei consideră minorii de peste 16 ani că pot umbla singuri. Depinde foarte mult de companie. Oricum, acolo e bine să fii însoțit până la intrarea la controlul de security de un adult. Iar aici la fel, e bine să fii așteptat de un alt adult.
Legea la care te referi e valabilă NUMAI pentru ieșirea minorilor din România. Atunci trebuie să:
- fii cu ambii părinți;
- dacă e doar unul, acesta trebuie să aibă o procură notarială de la celălalt care îi permite să te scoată din țară;
- dacă nu e nici unul cu tine, persoana care te însoțește trebuie să aibă în afara procurii de la părinți și o adeverință de cazier judiciar.

| marinaa9 a răspuns:

Poti calatori si singur insa trebuie sa ai procura de un un notar cum ca parintii sunt de acord sa iesi singur din tara.Iar la wizzair trebuie sa iti iei si un insotitor de bord (o stewardesa) si costa intre 40 si 90 de euro.Te vor urca si te vor cobora primul din avion si langa tine va sta mereu stwardesa.

| NeluIonceAvram explică (pentru marinaa9):

Si stwardesa, de unde o pot lua? ca de pe web nu am vazut nimic... de la aeroport?

| mihai69 a răspuns (pentru marinaa9):

Chestia cu însoțitorul permanent este la TAROM. La Wizz NU e nevoie.
http://www.tarom.ro/......otiti.html

| marinaa9 a răspuns (pentru mihai69):

Am incurcat companiile, greseala mea.