| sunshine19680925 a întrebat:

Urmeaza sa zbor cu WizzAir, iar in momentul in care am facut CheckIn-ul a trebuit sa aleg tipul documentului de calatorie (aveam de ales dintre nationalID si passport) si am ales nationalID, deoarece vreau sa calatoresc cu Cartea de Identitate. Cand am printat Permisul de Imbarcarea am observat ca in dreptul Documentului de Calatorie este trecut OtherDocument. Eu nu am ales asa ceva, nici nu era disponibila varianta asta. Intrebarea mea este daca voi avea probleme, din moment ce numarului Cartii de Identitate este completat corect si toate celelalte date sunt corecte. Nu imi explic de ce apare acolo asa. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Lucian4 a răspuns:

Inteleg ca ai facut chekin online la wizzair. Optiunea pe site unde scrie ''other document'' este de fapt alegerea ta, cu cel fel de document calatoresti: id, pasaport, sau other document pe care nu l-ai selectat, iar in sistemul online a ramas necompletat fiind other document.

| sunshine19680925 explică (pentru Lucian4):

Ai calatorit de curand cu Wizz? As mai avea o intrebare.

| Lucian4 a răspuns (pentru sunshine19680925):

In fiecare an

| sunshine19680925 explică (pentru Lucian4):

Nu zbor singur si acum observ ca desi doar mie imi aparea "OtherDocument" si la ceilalti pasageri le aparea "NationalID", s-au schimbat toate in "OtherDocument". Ai idee care ar fi cauza?

| sunshine19680925 explică (pentru Lucian4):

Este posibil sa fie din cauza faptului ca in campul "Numarul documentului" am trecut strict numarul buletinului, nu si seria? Am luat-o exact mot-a-mot, numar scria, numar am pus. Dar pe alte forumuri am vazut ca multi pun si numar si serie. Se poate sa fie asta o problema majora?

| Lucian4 a răspuns (pentru sunshine19680925):

Nu s-a completat bine campul si a a aparut automat other document.
din cate tin minte faza cu other document e la sf completarii aplicatiei online.

| sunshine19680925 explică (pentru Lucian4):

Dar e problema daca nu am pus si seria?

| Lucian4 a răspuns (pentru sunshine19680925):

Nu

| sunshine19680925 explică (pentru Lucian4):

Multumesc pentru raspunsuri! Sper sa fie totul bine

| Lucian4 a răspuns (pentru sunshine19680925):

Cu placere

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar trebui sa ai nicio problema

| Lucian4 a răspuns:

Mersi, inteleg ca a fost buna calatoria. te sfatuiesc ca data viitoare sa mergi cu pasaportul. why?
1. eviti confuzia in adaugarea pe site a nr si/sau seria. passport are doar un nr.
2. cu E.pasaport vei avea o coada mai mica in aeroporturile cu portile electronice (e.gate) profitand de faptul multi romani circula cu buletinul, ei stau la coada (ex luton)
3. pasaportul e de calatorie, ID e pentru identitate, in aeroport identitatea se poate verifica prin pasaport. de ex nu vreau sa arat adresa din buletin, asa ca circul cu pasaportul happy

| HugeHulk a răspuns:

Probabil ca asa apare pe bilet trecut ceea ce nu e pasaport. Nu-ti face griji, nu conteaza asa de mult atata timp cat poti calatori in tara respectiva cu buletinul.