| lanadelsex a întrebat:

Ca sa ies din tara imi trebuie neaparat pasaport sau pot iesi doar cu buletinul? am mai putin de 18 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tara in care vrei sa ajungi. Pentru majoritatea tarilor europene (cele din UE dar si altele) este destul sa ai cartea de identitate (nu buletin), doar pentru cateva trebuie pasaport.
Pentru iesirea din tara mai ai nevoie si de o declaratie a ambilor parinti, autentificata la un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, care poate fi, dupa caz, soferul masinii ori personalul de bord de pe avion sau tren. Daca pleci cu ambii parinti nu ai nevoie de declaratie. Numai bine!

6 răspunsuri:
| TreiSurori a răspuns:

Ai nevoie si de pasaport si trebuie sa te duci la cei de la aeroport ca sa iti dea un insotitor de zbor happy

| Ramy98 a răspuns:

Poti iesi si cu buletinul dar iti trebuie procura la vama, Trebuie sa vii cu un adult si sa pleci cu un adult

| digitalchocolate a răspuns:

Poti sa iesi din tara doar cu buletinul doar daca tara in care mergi e membra UE si trebuie sa fi insotita de un parinte sau sa faci imputernicire pe o persoana de peste 18 ani

| maryangelll a răspuns:

Daca mergi intr-o tara di europa nu ai nevoie de pasaport doar de un adult care sa te aibe in grija.

| roxanuta1999 a răspuns:

Depinde in ce tara vrei sa mergi? daca in ue poti merge doar cu buletinul dar iti trebuie procura de la parinti
daca mergi singur si ai pana in 16 ani iti trebuie si un insotitor major

| epurasu a răspuns:

In cazul tau singur nu poti iesi niciunde pentru. ca ai sub 18 ani trebuie pasaport indiferent de ce tara si cu declaratie la notariat din partea ambilor parinti, daca nu iesi cu ei din tara trebuie si cazierul celui care te insoteste!