| anonim_4396 a întrebat:

Ca să zbor din Germania în Spania am nevoie de pașaport? Sau doar de carte de identitate? Menționez că am carte de identitate românească și aș vrea să mă mut în Spania.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul cartea de identitate, avand in vedere ca Germania, Spania si Romania fac parte din UE.

| aestahv a răspuns:

Mulțumesc! Și o ultimă întrebare. Acesta o să fie primul meu zbor (în Germania am venit cu mașina) și am mari emoții, mai ales că o să zbor singură. Ceva sfaturi pentru a trece cu bine prin toate procedurile?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru aestahv):

Nu sunt cine stie ce proceduri.
Ti se verifica bagajul sa nu ai lichide, metale, in timpul procesului fiindu-ti pus pe un cantar.
O sa ti se verifice si buletinul.
Dupa ce te urci in avion, fii atenta la ce va explica stewardesele apoi asculta niste muzica si uita-te pe geam.

| aestahv a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mulțumesc mult!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti in UE, in Schengen chiar, nu ai nevoie de niciun pașaport