| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai frumoasa regiune din Romania?

16 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ardealul in totalitate cu Pesterile Scarisoara si Ursilor, cu zonele din jurul Tusnadului cu orase ca Sibiu, Sighisoara, Deva, Cluj cu toti muntii Apuseni etc

Stefan
| Stefan a răspuns:

Muntii Apuseni, vizitati si va veti convinge ca merita, pesteri, peisaje ancantatoare.La fel de frumos e nordul moldovei cu renumitele manastiri.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Sunt multe zone frumoase in Romania. Acum depinde si ce cauti... ce vrei sa vezi... Apusenii am auzit ca sunt foarte frumosi (dar din pacate nu am ajuns sa-i vad)... Muntii Fagaras, Bucegi, Retezat, Parang... Muntii Fagaras sunt cei mai inalti de la noi din tara si cei mai deosebiti... Sunt trasee lungi si destul de dificile...
In muntii Bucegi ai avantajul de a putea urca cu telecabina pana la o altitudine foarte mare (Am uitat sa mentionez ca si in Fagaras poti merge cu telecabina de la Cabana Balea Cascada pana la Balea Lac - 3700m)... Daca vrei o plimbare usoara, poti alege Bucegii. Bineinteles ca sunt si trasee mai dificile, dar sunt printre putinii care un traseu ce poate fi parcurs de oricine.
In rest... muntii Parang au multe lacuri... Dintre care la lacul Calcescu se poate face baie...
Muntii Retezat i-am vazut doar pe timp de iarna, dar m-i s-au parut foarte faini.
Mai este pe partea de vest... vadul crisului, unde din cate am vazut (in poze) e frumos... Lacul Sfanta Ana... Lacul Rosu... Cheile Turzii. Sunt foarte multe zone... Depinde doar ce vrei sa vezi si cat de departe vrei sa mergi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Avem multe zone frumoase in tara, Maramuresul, Transfagarasanul, Sighisoara, Valea Prahovei, Tusnad, Lacul Sfanta Ana, Nordul Moldovei cu renumitele manastiri etc...

cami
| cami a răspuns:

Mie-mi plac oamenii din Ardeal. De olteni sunt satula! Am vazut ce le poarta capul...Ardelenii, parca mai au putin bun-simt in ei!
in general zonele montane! tongue

cami
| cami a răspuns:

Pardon, putin mai mult*

| inna a răspuns:

Bran-Moeciu.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Zona montana.

| Silvia a răspuns:

Ce sa zic si eu?!? Dobrogea normal laughing
Modesta, stiu. laughing

| Ben. a răspuns:

Ardealul.

| SweetCandy a răspuns:

Toata Romania e frumoasa...trebuie doar facute autostrazi ca sa putem sa o descoperimlaughing
pai mie imi place mult Valea Prahovei si Delta

succes in plimbareli!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maramuresul imi place mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maramuresul.fiecare isi lauda marfa, nu?laughing dar maramuresul chiar se merita vizitat, e superb...munti,multe multe lacuri, zone pitoresti...superb.

| alexxa a răspuns:

Cred ca cea mai frumoasa zona de la noi din tara este Trans-Fagarasan... urci q masina pana la 2400m si poti gasi zapada chiar si in luna iulie...big grin

| antonemarian a răspuns:

Mie imi place partiile astea din ardeal. pesteri, zona inalta, aer curat, fete frumoase laughing, etc.

| climber a răspuns:

1. Bucegi
2. Piatra Craiului
3. Fagaras
4. Mtii Hasmas
5. Retezat
6. Apuseni
7. Brasov ( orasul meu natal )
8. Ceahlau si Rodnei
9. Parang
10. Mtii Cernei si Mehedinti
ar fi un " top 10 " personal

11. Romania - patria hotilor - Tara frumoasa, pacat ca e locuita!