| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai mare canion din lume?

16 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cel mai mare canion din lume este Colorado (SUA).

| Elly4all a răspuns:

Buna, cel mai mare canion di lume este Colorado

| jo a răspuns:

Wikipedia spune ca Grand Canyon (Marele Canyon al Fluviului Colorado), dar si ca Barranca del Cobre din Mexic este mai lung si in unele locuri mai adanc decat Grand Canyon. Deci probabil ca al doilea.

| ricky a răspuns:

Marele canion

mlm
| mlm a răspuns:

Colorado.

| maryposa a răspuns:

Marele Canion din SUA.........cred

| BluePuff_3062 a răspuns:

Marele Canion(SUA).

daniela
| daniela a răspuns:

Marele Canion creat de fluviul Colorado River prin săparea unui canal de eroziune a platoului înalt Colorado, este de circa 447 km lungime (aproximativ 277 de mile), variază în lăţime între 400 de metri şi 24 de km şi atinge o adâncime maximă sub nivelul platoului de până la 1.600 de m (circa o milă)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mare canion (ca lungime si adancime) este in Tibet, format de raul Yarlung Tsangpo.

| SweeTLemon a răspuns:

Grand Canyon (Colorado)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ASIA si are 6000 km inaltime (am invatat la geografie) dar nu imi mai aduc aminte cum se numeste

| puya1000 a răspuns:

Nu sti-ți care e cel mai mare canion din lume. acesta e canionul namjargbaja cred ca asa se scrie. are peste 6000 m

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mare canion din lume sa afla in america de nord, se afla pe fluviul colorado...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Colorado

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te lua dupa astia care zic ca e colorado...nu e nici un colorado. e un canion din Africa care are 6000 de m adancime

| radu961 a răspuns:

Pentru lungime e Yarlung Tsanpo. UIte dovada http://www.profudegeogra.eu/cel-mai-adanc-canion-din-lume