| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai frumos loc de pe Terra ( nu neaparat de vacanta)?

Răspuns Câştigător
| Andreea114820 a răspuns:

Bora Bora
Micuta insula Bora Bora este cea mai frumoasa si cea mai cunoscuta insula de lux din arhipelagul polinezian.
Inconfundabilele lagune si recife de coral s-au nascut prin stingerea treptata a vulcanului Mount Otemanu. Reciful de coral include minunscule insule cu plaje extraordinare ce inconjoara insula principala. Legatura dintre lagune si ocean se face printr-o singura trecere, Teavani, in vestul insulei.

Superlativele nu sunt suficiente pentru a descrie frumusetea si farmecul "Perlei Pacificului" si a lagunelor de culoarea turcoazelor din jurul ei. Odata ajunsi la Bora Bora va veti indragosti pentru totdeuna de aceasta bijuterie din mijlocul oceanului.
Casutele, bungalow-urile, de deasupra oceanului vor fi o gazda uluitoare. De jur imprejur e atata muzica, poezie, si culoare incat marii artisti au declarat ca nimic nu lipseste acestui loc de o frumusete absoluta.
Admirarea peisajului din jur este o distractie in sine in aceasta locatie. Turistii nu se mai satura privind infinitele nuante de albastru ale apei in contrast cu nisipul de coral alb stralucitor.
In afara de contemplarea frumusetilor naturii, Bora Bora ofera turistilor o varietate mare de activitati, suficiente pentru a satisface cele mai diferite gusturi. Prin diverse activitati puteti descoperi Bora Bora in toate dimensiunile ei, si trai o adevarata vacanta exotica.
Una dintre cele mai incitante experienţe este, fără îndoială, hrănirea rechinilor. După un scurt drum spre o lagună cu bărcile cu motor, veţi putea intra în apă şi să priviţi cum un specialist hrăneşte rechinii. Nu vă fie teamă, aceştia nu sunt dintre cei care atacă oamenii
Urmatoarea din frumoasele experiente pe care le poti trai este sa survolezi insula cu elicopterul, sau de ce nu, poti alege parasailingul. Privelistea avuta de sus este greu de descris, peisajele parand sa se scufunde unul in altul, intr-o paleta de la culoarea azurului si nisipul de coral alb pana la albastrul intunecat al oceanului.
Plajele cu nisip alb, peisajele cu munţi impresionanţi, râuri şi cascade, cu lacuri în jurul cărora creşte o vegetaţie pe cât de exotică, pe atât de sălbatică, sunt argumente puternice în favoarea acestei destinaţii.
Spiritul şi farmecul acestui petec de pământ sunt închise în muzica, mâncarea şi sărbătorile tradiţionale. Dacă veţi călători de-a lungul insulei, veţi putea observa postere făcute de mână pe cabinele telefonice din care se anunţă o noapte de pomină pe ritmuri de merengue sau bachata. Astfel, puteţi experimenta dansul tradiţional al localnicilor – merengue. Chiar dacă originile acestuia sunt incerte, acesta îmbină elemente din dansul african, dar şi din cel european. Iar dacă ritmul este prea alert, puteţi alege bachata, care este ceva mai lent. Şi dacă tot aţi ajuns până aici, nu vă feriţi de nici un fel de experienţă culinară: mâncarea dominicanilor este la fel de colorată precum peisajele, cu mix-uri de ingrediente care dintre care mai ciudate.
. Principalul obstacol în calea unei vacanţe de neuitat rămâne preţul: un sejur de şase nopţi cazare în cameră dublă cu mic dejun la un hotel de patru stele, cu bilet de avion dus-întors porneşte de la 1.900 de euro de persoană asta fara taxele de aeroport, taxa de viza si asigurare medicala.
Sper insa ca tocmai v am dat tema pentru a visa si acest loc va fi tinta voastra in viitor

14 răspunsuri:
| Stefania96dfg a răspuns:

Cel mai frumos loc? Depinde pentru fiecare, dupa caracter dar si dupa suflet! Pentru unii cel mai frumos loc e intr-o biblioteca pentru altii pe terenul de sport! Pentru mine cel mai frumos loc de pe Terra este un mic orasel din Grecia unde imi petrec toate verile! Depinde de tine care crezi ca e cel mai frumos loc!

| Quiescent a răspuns:

Veneția.

| Larisa a răspuns:

Fiecare loc de pe Terra are farmecu sau,insa cred ca cel mai frumos lc de e Terra este la fiecare din noi acasa, pentru ca aici sunt oamenii care ne iubesc, parintii si prietenii

| RockLegend a răspuns:

Dupa mine e antartica pentru ca e o insula, ca nu sunt asa mult fabrici si vehicule deci e cel mai NEpoluat loc de pe planeta, gasesti animale foarte frumoase cum ar fi pinguini sau foci, si cea mai mare atractie : Aurora australa

| Cezar a răspuns:

Intre munti, sau de exemplu in Amazon :X.
E frumos intre munti sa vezi rasaritul soarelui sau apusul :X:X:
Si undeva pe un litoral. E la fel de frumos.
Si in subacvatic :X Sa vezi mii si mii de pesti. Si algele colorate :X:X:

| oana09_3398 a răspuns:

Eu cred ca cel mai frumos loc e pe pamant es Franta, Paris.

| PinguinuL a răspuns:

New york :X

| bamse a răspuns:

Cel mai frumos loc este acolo unde esti fericit. Pentru Ion Creanga Humulesti, pentru Stefan cel Mare toata Moldova, etc. Este o intrebare cu raspunsuri subiective. Mie imi place cel mai mult acasa la mine. Iar ca loc de vacanta plec in apartamentul meu din Tenerife. Apropos, inchiriez apartamente in Tenerife pentru cei interesati. 250 euro / saptamana.
Salutari

| clovnul a răspuns:

Camera mai frumoasa ca a mea nu cred ca gasesti pe Teralaughing (glumesc)

| amassakoul a răspuns:

Pasul Karakorum, India/China.

| SweetySweet a răspuns:

Depinde de gustul fiecaruia.Toate sunt frumoase.

| SexyBunny a răspuns:

Tot Pamantul este frumos. happy

| imiplacesaajut a răspuns:

Insulele,locurile izolate unde sa iti pentreci cateva zile de exemplu in mmuntii:X si un mik orasel din judetzu` CJ unde tot e posibiiil si unde imi place mie sa imi petrec vacantele:X