| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai inalt monument
?

4 răspunsuri:
| NimeniCuActe a răspuns:

Cel mai înalt monument - St. Louis, Mo.

Cunoscut mai degraba ca Poarta catre Vest, Arcul St. Louis a fost realizat de arhitectul Eero Saarinen si marcheaza punctul de start al expeditiei Lewis si Clark. Arcul este înconjurat de o rezervatie cu o suprafata de 370 000 de metri patrati de-a lungul râului Mississippi si se ridica la o înaltime de aproape 200 de metri.

http://www.ziare.com/......25153.html

http://www.tmctv.ro/articles/multicol/25915

| alma a răspuns:

Cel mai inalt monument din lume este o piramida in Egipt ce are 268 metri inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai inalt monument din lume
Cunoscut sub numele de "Gateway de Vest", St. Louis Arch a fost conceput de renumitul arhitect Eero Saarinen. Arcul este inconjurat de un parc national de-a lungul raului Mississipppi si are o inaltime de 192 metri. 4 minute dureaza sa parcurgi cu tramvaiul un singur picior al arcului pana la puntea de observare de unde e vad cele mai spectaculoase peisaje din St. Louis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel al prostiei.este monumental.