| Cathy_5203 a întrebat:

Care este cel mai inalt varf al muntilor Pirinei?

Răspuns Câştigător
| Aerow a răspuns:

* Vârful Aneto 3.404
* Mont Posets 3 375 m
* Mont Perdu sau Monte Perdido sau Mont Perdut 3 355 m
* Vignemale cu „Pique-Longue" ( 3.298 m)

5 răspunsuri:
| andy_3924 a răspuns:

Vârful Aneto sau Pic de Néthou de 3404 m pe culmea Maladeta.
Urmat de Mont Posets de 3375 m si Mont Perdu sau Monte Perdido sau Mont Perdut 3355 m

| PrettyMe a răspuns:

Varful Pico de Aneto-3404 m

| costel_4263 a răspuns:

Varful Pico de Aneto-3404 m.am fost la 300km de el.in 2006. dupa care am ramas aici pe muntele venus.

| Tweetymrrr a răspuns:

Vârful Aneto sau Pic de Néthou 3404 m pe culmea Maladeta
Mont Posets 3 375 m
Mont Perdu sau Monte Perdido sau Mont Perdut 3 355 m
Vignemale cu „Pique-Longue" ( 3.298 m)
În Pirineii Atlantici, înălțimea medie scade treptat de la est la vest. În Pirineii Orientali, cu excepția unei rupturi la extremitatea estică a Pyrénées Ariégeoises, altitudinea medie rămâne constantă, până la o scădere bruscă în acea parte a lanțului cunoscută sub numele de Albères.

| vladvlad23 a răspuns:

Varful Vignemale.