Întrebare recomandată | IzvorulDeIntelepciune a întrebat:

Care este dupa parerea voastra cel mai frumos oras din Romania?

19 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Sighișoara sau Sibiul. Când pașii mei micuți calcă prin acele locuri mă simt ca-n altă țară, ca-n Germania.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru zurick):

La Alba Iulia ai fost?

| zurick a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu,dar mi-aș dori.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru zurick):

Sa mergi neaparat sa vezi Cetatea Carolina. E mai mare si mai frumoasa ca cea de la Sighisoara.

| zurick a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Mulțumesc.

| IzvorulDeIntelepciune explică:

Sibiul este un oras superb, unu din cele mai frumoase orase din Romania dar n-as putea spune ca este cel mai frumos. E adevarat ca s-a facut multa propaganda pentru zona aceea dupa anul 2007 dar in esenta ramane un oras mic si inghesuit. E adevarat ca centrul istoric este superb si organizarea orasului da clasa. Mai este si arhitectura cladirilor pe care o regasim doar in ardeal si care are influente occidentale.

| ElenaSA a răspuns:

Alba Iulia, amestec de vechi si noi, oras curat, linistit.

| DimLight a răspuns:

Nu exista orase foarte frumoase in Romania punct. toate au ceva care le strica absolut toate, si e enervant pentru ca sunt minim 5 foarte faine, in opinia mea toate sunt pe un loc 2 si asteapta o schimbare dar care probabil nu va veni niciodata

| Happyjump a răspuns:

Sibiu si București, ai ce vedea

| Me01 a răspuns:

Fiecare oraș are ceva frumos.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Me01):

Ba nu. De exemplu in Calarasi, Oltenita sau Rosiorii de Vede n-am reusit sa gasesc nimic frumos. Si astea sunt doar cateva exemple...

| Me01 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tu nu ai găsit nimic frumos dar poate altcineva vede frumos ceea ce tu nu vezi( nu îți place) ce imi place mie, ție e posibil sa nu îți placa. Toți avem gusturi diferite.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru Me01):

Asta asa e dar chiar nu cred ca cineva ar putea compara Calarasiul cu Brasovul sau Timisoara. Indiferent ce frumuseti ciudate admira el.

| Me01 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sunt fel si fel de oamenii, uni mai ciudati ca ceilalți.

| OaiaNinjalău a răspuns:

Dupa parerea mea... Sibiul este cel mai frumos. E curat, plin de istorie, iar muzeul Brukenthal e mirific! Mi-as dori sa ma fi nascut acolo! :3

| MEduard a răspuns:

Braşov. Aruncă o privire doar.

| IzvorulDeIntelepciune explică (pentru MEduard):

Brasovul e cam la egalitate cu Sibiul avand atuul ca este chiar in munti spre deosebire de Sibiu si este mai mare si mai aerist. Sibiul are o arhitectura parca mai frumoasa.