| shizuka a întrebat:

Care este fan asia? as vrea sa stiu mai multe despe acest continent dar mai multe despre japonia! i love japan astept raspunsurile voastre

2 răspunsuri:
| Andra_8863 a răspuns:

Eu nu sunt fan Asia dar ti-am trimis:Asia este cel mai întins continent de pe Pământ și, de asemenea, cel mai populat. Suprafața sa constituie 8, 7% din suprafața totală a Terrei și 29, 8% din uscatul acesteia. Populația Asiei reprezintă mai mult de 60% din întreaga populație a Globului. Se poate considera ca fiind o subregiune a unui continent mai întins, Eurasia, situată la est de Munții Urali, Canalul Suez, Marea Neagră și Marea Caspică. Limitele acestui continent sunt Munții Ural și râul Ural la vest, Oceanul Arctic la nord, Oceanul Indian la sud, iar la est Marea Japoniei.Si despre Japonia:Japonia (în japoneză 日本, se citește Nippon sau Nihon, sens literal: „originea soarelui") este o țară din Asia de Est, situată pe un lanț de insule aflate între Oceanul Pacific și Marea Japoniei, la est de Peninsula Coreeană. Denumirea oficială este 日本国 Nipponkoku, textual „Țara de la originea soarelui." Este cunoscută în românește și sub numele de Țara Soarelui Răsare. Potrivit legendei, Japonia a fost creată de către zei care au înfipt o sabie în ocean, la scoaterea ei formându-se patru picături ce au devenit insulele principale, precum și o multitudine de insule mici (peste 5000).

| RoXxy a răspuns:

Pe mine nu ma atrag in mod special locurile de acolo ci persoanele de acolo si cultura lorlove struck Habar nu am de ce. Daca vrei sa stii mai multe despre Asia cauta si u pe netwinkingMi-e lene sa scriulaughing