Brigaela
| Brigaela a întrebat:

Care este locul cel mai frumos in care ati fost si pe care l-ati recomanda ca destinatie de vacanta? Subliniez: unde ati fost, vreau sa aflu experientele voastre, nu chestii citite pe internet sau auzite de la altii.

Răspuns Câştigător
| Cryssbest a răspuns:

Ma intrebi ce mi-a placut cel mai mult in Grecia? Sa vedem... in Grecia te simti ca la tine acasa si in acelasi timp mult mai bine, eliberata de orice griji/stress, pusa in schimb in fata unei noi-lumi pe care o descoperi si o explorezi pana in strafundurile fiintei tale. Te simti mica si neinsemnata pe fundalul istoriei, dar descoperi, spre propria ta stupoare, ca adori acest lucru. Abia atunci realizezi ce inseamna sa fii o particica din istoria care se scrie acum, in acest moment! Tot asa cum vei adora sa vizitezi fiecare potential obiectiv turistic din Grecia.
Ca sa rezum: Grecia este intotdeauna mai mult decat te astepti - fie ca vorbim in plan religios - Meteorele iti vor taia rasuflarea, icoanele sunt extrem de frumoase; fie in plan arhitectural - coloanele Parthenonului au fost reproduse pe fundalul oricarei institutii care se respecta (la nivel international), fie in plan istoric - Acropolele sau monumentul lui Leonidas si a celor 300 de spartani de la Thermopile, fie in plan sportiv - sa nu uitam ca de aici a pornit prima olimpiada!
Daca ar fi sa-mi editez experientele si implicit impresiile(toate pozitive) pe care mi le-a lasat Grecia, as scrie o saptamana intreaga fara intreurpere. Poate chiar mai mult. Fac o lista (Nu neaparat in ordinea preferintelor, exceptand pct1)
1. Acropolele
2. Zakynthos (e fascinant si distractiv totodata sa urmaresti broastele testoase cum ies la suprafata si sunt aplaudate de turisti). Plaja Navagio e exotica!
3. Corfu - daca esti amatoare de chilipiruri/suveniruri - ai totusi grija, eu era sa-mi iau un inel cu diamant crezand ca e zirconiulaughing Iar "argintul" era de fapt platinalaughing
4. Cascada Aghia Triada ( o experienta spirituala sublima)
5. Valea Tempi - exista un izvor cu puteri curative (se zice ca acolo salasluia preoteasa lui Apollo, pardon, "Oracolul" din Delphi)
6. Meteorele - ai senzatia ca esti pe alta planeta prima data cand le vezi!
7. Kilinni - acolo m-am simtit cel mai bine.Hotel de 4 stele, gradina superba, plina de portocali si lamai, palmieri omniprezenti, o Yucca-gigant (mai tarziu am aflat ca in antichitate se faceau sabii din frunze). Ieseam seara sa innot intr-una din piscinele hotelului. Imi amintesc si acum mirosul fanastic al unei tufe de flori amplasate in drumul spre piscina respectiva (flori micute)- se simtea de la 30 m distanta (cel putin) - un parfum discret si totodata puternic! Nu strident ca iasomia, mai degraba a... miere. Evident ca am luat o crenguta, dar nu s-a prins acasasad
8. Am savurat si croaziera la muntele Athos - desi a inceput sa bata vantul, pescarusii au zburat, doar unul singur s-a tinut dupa noi, de parca ar fi vrut sa ne calauzeasca. Asta da "superstitie"! A plecat exact cand noi am ajuns la destinatiehappy
9. Paralia Katerini - ieftina, accesibila oricui. Plus ca sunt multi romani pe acolo.
10. Muntii Epir - o explozie de verde si o infrastructura nemaipomenita! Plus ca se invecineaza cu Marea Ionica. Stanca si mare laolalta - un contrast nemaipomenit!
12. Olimp
In concluzie - ti le recomand pe toate laolalta. Sau macar una de pe lista!

79 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balcik. Idilic. Plus cele mai gustoase midii din viata mea.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Buna~! Eu am fost in Bulgaria (cu siguranta sunt multe tari mai frumoase decat Bulgaria) si mi-a placut foarte mult. Ceea ce mi-a placut, poate nu a fost vorba numai despre peisaj, dar desi practic Romania este la egalitate cu Bulgaria, in mai multe privinte, bulgarii ne depasesc enorm. Asa, cine citeste raspunsul meu o sa zica ca urasc Romania, si nu este asa. Dar cand te duci acolo si stai cateva zile, orice om isi poate da seama de diferenta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos loc in care am fost pana in prezent(n-am parasit tara), au fost muntii apuseni.Am vazut acolo peisaje foarte frumoase, pestera ursilor, pestera scarisoara si multe altele, nu regret o clipa din saptamana petrecuta acolo. Daca se iveste ocazia sa ajungeti pe acolo(si nu ati mers pana acum), nu o ratati, nu veti regreta alegerea facutahee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grecia cu siguranța, apa ai incredibil de curata(marea Egee), locurile pe care le poți vizita sunt senzaționale, ce mai altceva nu mai pot sa spun decât ca este (după mine) cea mai buna alegere pe care o poți face, merita din toate punctele de vedere!

| Bacemi a răspuns:

Paris, Venetia si Cannes sunt cele mai frumoase locuri in care am fost. Dar e greu de crezut ca isi permite oricine o vacanta acolo. Nici eu nu am fost in vacanta. Am fost doar ca vizitator.

Eu spun ca muntele este de preferat. O vacanta la cabana este cel mai relaxant lucru posibil. Mai ales cand te duci doar cu partenerul sau cativa prieteni apropiati. Romania sta bine la acest capitol. La fel de bine sta de altfel si Austria. Am vazut peisaje deosebite si aici si la austrieci.

Transfagarasanul este o experienta frumoasa.

Un tur al manastirilor de asemenea e foarte relaxant. Eu am apreciat indeosebi manastirile Agapia si Voronet.

| Ambassaderåd a răspuns:

Am fost in jumate de tara... e oki e Romaniahee hee... dar in afar atrii am fost in Bulgaria- e frumos fata de litoralul romanesc[ barem esi stiu sa sfinteasca locul nu ca noi romanii lasa paragina un loc unde pute-ai deschide ceva cu prosperitate], in Danemarca [ e costisitor drumul, dar se merita: 1. Mica sirena, legendara in partea nordica, 2. Muzeul Hans Christian Anderson- e plin de uimitoare chestiii, sunt multe nu stiu cum sa-ti explic, 3. Capitala e super frumoasa, 4. Parcul Tivoli e cel mai distractiv parc din Europa, 5. au planetarium, graidna zoologica, rezervatii de pesti, 6. Vizitezi cu o barca lunga (nu-mi aduc aminte cum ai spune) imprejurimile din Danemarca plus Suedia happy ] 3. Se merita si Germania, e suuuper in Munch'en, nu prea am mers ca nu am avut timp sad; dar e curat si e foarte frumos happy; cam atat pe unde am fost happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Katya, zici ca ai fost la pestera ursilor? Era ursulika acasa?hee hee

| eugem35 a răspuns:

Buna sa iti spun o experienta traita in suedia la arboga un orasi vechi de cateva sute de ani unde poti vizita muzeee si sa fie vara sa vezi cum la ora 00. 00 este soarele pe cer, si mai sunt multe orase de vazut in suedia cum ar fi stocholm sa mergi la palatu regal sa mergi pe galma stan. un vechi cartier din centru unde sunt cateva strazi gen lipscani la noi dar foarte frumos si sa prinzi reducerile de vara si cele din iarna
primavara suedia o tara frumosa unde toti iti zimbesc si te saluta

mariana
| mariana a răspuns:

Eu sa fiu in locul tau as alege o zona agro-turistica, din Romania unde vei avea posibilitatea sa vizitezi imprejurimile, vei manca o mancare sanatoasa, bio pregatita de oameni gospodari si vei respira aerul curat al zonelor turistice, rustice, care inca n-au fost poluate.
Mie mi-au placut manastirile Moldovei, care te fac sa te simti intr-o oaza de seninatate si in care poti sa te relaxezi la preturi modice. Desigur ca, sunt locatii si in strainatate dar cum acum ne zbatem fiecare in criza financiara, sunt convinsa ca, nu ne putem permite niste cheltuieli mari pentru vacanta pentru ca, ulterior ne vom confrunta cu gasirea solutiilor pentru "incadrarea" in cheltuielile zilnice, dupa reintoarcerea din concediu.
Eu iti doresc sa faci o alegere optima pentru tine si familia ta si sa fii sanatoasa si sa-ti incarci bine "bateriile" pentru un intreg an de munca.

| PaulW a răspuns:

Eu ca sa fiu sincer nu ma prea dau in vad cu calatoriile. Mie imi place sa ma plimb prin parc cu "gasca" (prieteni) si cu iubita. Dar daca chiar ai vrea sa stii am fost in Ungaria la Wasaroshinomeni sau cum so numi la Aqua parck si nu m-am prea distratsad. SUCCES

Paul

| lorredanna a răspuns:

Iti recomand insula rhodos din grecia, este mai mult decat superb. te plimbi pe insula cu atv-ul(e o insula micuta), vizitezi, seara te distrezi la maxim deoarece ai tot ce iti doresti(multe clubulete nu luxoase dar pline de viata, multe restaurante cu o mancare ffff buna, baruri etc). este superb, daca vei ajunge acolo sigur iti vei dori sa mergi si a doua oara, iti spun sigur.Am fost prin multe locuri frumoase dar insula aceasta mi a intrat la suflet si mi as mai dori sa ajung acolo. Un alt loc in care am mai fost este sharm el sheik, este f frumos, darnu prea ai ce sa faci pe acolo, in schimb oamenii de acolo sunt niste gazde de nota10+... ce sa ti zic? VACANTA PLACUTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BROOObig hug (nu pot pricepe de ce nu mi s-a postat raspunsul de la bun inceput...). Nu am vazut-o, probabil nu-i plac vizitatorii, dar o felicit pentru felul in care si-a mentinut barlogulhee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu sunt in spania.si daca vrei sa vi este farte frumos.ai mare... piscini. locuri de vazut. fac doarte des petreceri. e foarte frumoslove struck

Răspuns utilizator avertizat
| viopop54 a răspuns:

Muntele Baisorii si imprejurimile (jud. Cluj). Sunt extraordinare, pe bune. O zi minunata!

| zooooza a răspuns:

In Romania.La Sibiu este uimitor.Gradina zoologica dinDumbrava Sibiului este uimitoare.Animalele se simt foarte bine acolo.In Dumbrava este un muzeu in aer liber.Este muzeul satului.Cu case ce iti amintesc de cum traiau stramosii nostii. Dumbrava m-a impresionat foarte mult. Dar sunt o multime de locuri frumoase. Poti merge si la Curtea de Arges.(Aici stau eu)Poti vizita Muzeul care este fata in fata cu Biserica Domneasca, iar in partea cealalta a strazii sunt Ruinele Sannicoara. Poti citii aici mai multe despre acestea http://www.welcometoromania.ro/......tive_r.htm
Sau poti merge in Brasov.Castelul Bran si Biserica Neagra sunt uimitoare.In Biserica Neagra se afla o orga foarte mare.Se organizeaza concerte la orga.Sincera sa fiu nu mai stiu cand si la ce ora. Mi se pare ca sambata si martea.Cauta pe internet si vei gasi.
La Targoviste. Turnul Chindiei.
La Bucuresti.Cand am fost in excursie cu scoala am mers la Muzeul Antipa.La gradina Zoologica si la circul Globus.
Cam astea sunt locurile care mi-au atras atentia.In Romania sunt locuri minunate doar ca nu sunt sustinute.

| Adredemesconf a răspuns:

Mie mi-a placut mult la mare, la Navodari. Dar cand am venit inapoi am mers pe Transfagarasan.Deci este un peisaj pur si simplu SUPERB!
Sa vezi cum intre tine si o prapastie ditamai este doar 50 cm si o bara te trec cateva sentimente de. wow.:) Pana si cei de la Top Gear au spus ca merita prin tot ce-au trecut (adica drumurile din Romania) ca sa vada asa ceva! Deci este un loc care ar merita si sa ocolesti 1000 de km ca sa-l vezi! Sus, la Balea Lac, este un peisaj extraordinar! Si sa vezi serpentinele, prin care trebuie sa treci! Uite: http://pixdaus.com/pics/1234205425zjFFUwJ.jpg. Deci chiar ar merita orice ca sa treci printre serpentinele alea, de zici ca mergi pe un sarpe:-j.Eu cu familia mea mergem in fiecare an la mare, la Navodari, care mi se pare ce mai curata statiune din care am fost pana acum (Mamaia, Mangalia si Vama veche). Apa este curata si gasesti oricand un loc (nu ca la Mamaia), in apa nu sunt deloc pietre(nu ca la Mangalia:() si preturile (din supermarketuri) mi s-ar parut foarte ok(nu ca...peste tot:|). De fiecare data cand venim de la mare ( sunt din Botosani) mergem si la munte si o luam dinspre Curtea de Arges (unde trebuie sa vezi manastirea cu numele) si urcam pe Transfagarasan. Cum am spus, este o experienta unica! Apropo, daca treci prin Brasov, trebuie sa te duci la Pradisul acvatic. Este super din cate am vazut si mi-as dori sa merg si eu.
Te pup:*
Sa ai o zi buna:)!

| Adredemesconf a răspuns:

Imi pare rau ca nu mai merge imaginea care ti-am dat-o.Imi cer scuze:D. Uite alta, sper ca de data asta sa mearga:
http://vladut.net/......_sibiu.jpg

| Anca_3311 a răspuns:

In delta:X e superb acolo

| ana_3219 a răspuns:

Depinde de perioada vara/iarna. tinand cont ca e vara am sa ma refer la acest anotimp. ti-as recomanda la Voineasa este cam la 70 km de ramnicu valcea. ajungi acolo doar cu rata din ramnicu valcea. e munte frate! munte virgin, adica curatenie, aer curat ...totul e divin. multi multi copaci e super! ai cateva baraje imprejur ce pot fi vizitate, lume putina si foarte multa natura. daca vrei o drumetie te invit sambata sa mergem la "sapte scari" plecarea va fi din brasov.

| anonim94 a răspuns:

Eu am fost in roma ...deci e super in orice caz, am locuit acolo si e o experienta foarte frumoasa crede-mawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am doar 12 ani dar bunicii mei m-au dus in multe locuri.
Ca destinatii Ti-asi putea recomanda antalya, e am fost de vreo 3 ori
. de fiecare data, marea era in prima zi cam agitata dar era splendida.
un alt punct turistic este egiptul. am fost de 2 ori, dar nu citez, e splendid. desi sunt cam murdari, piramidele fac totul. am intrat chiar si intr-o piramida. un alt punct turistic ar fi tenerife. pe o perioada lunga de timp este cald. acolo eu am fost chiar la o dresura de balene, la LORO PARk. un ultim loc ar fi istambul. nu e cinestie ce dar e frumas. ultimul loc pe cre l-am vizitat a fost MALLORCA. o destinatie frumoasa. daca te intrebi cum de am fost in atatae locuri, sa stii ca de la 7 ani am plecat in strainatate si am fost de 2 ori pe an. aaaa si sa stii ca anul asta, in agust, merg la barcelona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, Brigaela! Eu am vizitat foarte multe locuri si in tara si in afara ei.Deoarece nu ai specificat, voi incepe prin a-ti spune destinatiile care m-au impresionat din Romania.
Pai, pentru inceput iti recomand sa mergi la Gura-Humorului si sa vizitezi manastirile de acolo. Dupa aceea, poti face o mica excursie la Durau pana la cascada Duruitoarea, pentru ca atmosfera de la cascada este foarte linistitoare si te poti odihni pe niste banci langa aceasta.De asemenea, poti urca pe munte, pana la varful Toaca.(Daca iti place alpinismul)
Punctul doi de atractie care mi-a placut mie este Cozia(manastirile si schiturile sunt extraordinare) sunt pline de flori superbe si de veselie.
Cqat despre strainatate pot spune ca mi-a placut foarte mult Balchick in Bulgaria - proprietatea reginei Maria.Gradinile sunt impresionante.
Mi-a mai placut de asemenea in Grecia la mare in Halkidiki pe bratul Cassandra- conditii foarte bune referitor la cazare, cu mese foarte bogate(la hotel de 4 stele) si restaurantele pregatesc mancarea foarte bine, apa foarte, foarte curata si clara.
Si punctul trei ceea ce mi-a placut in mod deosebit - Anglia.
Am stat o luna acolo si pot spune ca merita.Ca obiective turistice ai Windsor Castle - resedinta reginei Elisabeth II foarte impunator si plin de istorie, muzeul figurinelor de ceara Madame Tussaud's unde figurinele arata de parca ar fi reale, British Museum - iti dezvaluie istoria civilizatiilor, Buckingham Palace - schimbarea garzii, Victoria&Albert's Museum, Tower of London.(Toate acestea sunt in Londra cu exceptia castelului Windsor care e mai departe).
In rest pot spune ca Anglia din cate am observat eu e o tara mult mai civilizata decat noi, e plina de verdeata in orase.Casutele au acoperisul ornat cu verdeata si mai sunt si arbori cu forme dar depinde pe unde te plimbi. Poti merge in parculete sa vezi ca pe jos e facut frumos cu scoarta de copac.De asemenea mai poti vizita High Park, St.John's Park.
Orasele sunt linistite.

| Leea1234 a răspuns:

Pentru ca am "privilegiul" de a lucra peste hotare (spania), anul acesta mi-am oferit cea mai frumoasa vacanta, care inca nu s-a terminat, este vorba de costa blanca, alicante iar statiunea se numeste benidorm
sincer, ca oras Benidorm-ul nu este prea deosebit, dupa parerea mea, Constanta este mult mai frumos. dar visul meu de mica a fosta sa ma "scald" si in alta "apa" nu doarin marea neagra!
preturile pentru cazare sunt bunicele...eu am platit 40 de euro de persoana la un hotel de 3stele, cu micul dejun, pranzul si cina incluse in pret, si copilul gratis!
am dat aceste detalii, pentru a vedea ca nu este mare diferenta, doar ca daca vii din ROM ai o cheltuiala in plus, drumul!
in august am de gand, daca o sa-mi permita bugetul, sa vad si oceanul, ar fi pacat sa nu profit de faptul ca spania este o peninsula, si are pe o parte mare iar pe partea cealalta ocean!
in concluzie recomandarea mea este Alicante-Benidorm (Costa Blanca)

| Loving a răspuns:

Cea mai frumoasa vacanta a mea a fost cea in care am fost in Praga. Am mers cu masina 1 o zi iar o doua zi am ajuns acolo.Este un loc minunat. Eu am fost iarna si era cam frig. Sunt atatea de vizitat (Turnul Eiffel intr-o varianta mai mica, labirintul oglinzilor, ceasul astronomic, muzeul figurilor de cearaetc.)Pe dealul Petrin te puteai da cu schiurile, cu placa si cu sania.Noi am improvizat :ne-am dat cu punga.Am stat la un apartament cu 2 dormitoare(am fost 2 familii), 3 bai, un living si o bucatarie. Avand bucatarie ne-am luat mancare de la supermarket si am facut-o in casa, deci nu am mers la un restaurant traditional petru a vedea cum este mancarea.Masinile le-am lasat in curtea blocului, dar exista si parcari.
Praga este minunata.

| par3ye a răspuns:

Buna, cel mai multi mia placu in Montreal si New Yorg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grecialove struck am fost anul trecut, minunatlove struck

Va rog imi raspundeti la ultima intrebare pusa de mine, sunt atat de melinistita. maultumesc frumos!:*

| Cineva_1522 a răspuns:

Eu as zice la hoiduszoboszlo...nu stiu cum se scrie dar e un loc superb mai ales pentru indragostitihappy

| yanly a răspuns:

Spania... mie aia imi place...