Brigaela
| Brigaela a întrebat:

Care este locul cel mai frumos in care ati fost si pe care l-ati recomanda ca destinatie de vacanta? Subliniez: unde ati fost, vreau sa aflu experientele voastre, nu chestii citite pe internet sau auzite de la altii.

Răspuns Câştigător
| Cryssbest a răspuns:

Ma intrebi ce mi-a placut cel mai mult in Grecia? Sa vedem... in Grecia te simti ca la tine acasa si in acelasi timp mult mai bine, eliberata de orice griji/stress, pusa in schimb in fata unei noi-lumi pe care o descoperi si o explorezi pana in strafundurile fiintei tale. Te simti mica si neinsemnata pe fundalul istoriei, dar descoperi, spre propria ta stupoare, ca adori acest lucru. Abia atunci realizezi ce inseamna sa fii o particica din istoria care se scrie acum, in acest moment! Tot asa cum vei adora sa vizitezi fiecare potential obiectiv turistic din Grecia.
Ca sa rezum: Grecia este intotdeauna mai mult decat te astepti - fie ca vorbim in plan religios - Meteorele iti vor taia rasuflarea, icoanele sunt extrem de frumoase; fie in plan arhitectural - coloanele Parthenonului au fost reproduse pe fundalul oricarei institutii care se respecta (la nivel international), fie in plan istoric - Acropolele sau monumentul lui Leonidas si a celor 300 de spartani de la Thermopile, fie in plan sportiv - sa nu uitam ca de aici a pornit prima olimpiada!
Daca ar fi sa-mi editez experientele si implicit impresiile(toate pozitive) pe care mi le-a lasat Grecia, as scrie o saptamana intreaga fara intreurpere. Poate chiar mai mult. Fac o lista (Nu neaparat in ordinea preferintelor, exceptand pct1)
1. Acropolele
2. Zakynthos (e fascinant si distractiv totodata sa urmaresti broastele testoase cum ies la suprafata si sunt aplaudate de turisti). Plaja Navagio e exotica!
3. Corfu - daca esti amatoare de chilipiruri/suveniruri - ai totusi grija, eu era sa-mi iau un inel cu diamant crezand ca e zirconiulaughing Iar "argintul" era de fapt platinalaughing
4. Cascada Aghia Triada ( o experienta spirituala sublima)
5. Valea Tempi - exista un izvor cu puteri curative (se zice ca acolo salasluia preoteasa lui Apollo, pardon, "Oracolul" din Delphi)
6. Meteorele - ai senzatia ca esti pe alta planeta prima data cand le vezi!
7. Kilinni - acolo m-am simtit cel mai bine.Hotel de 4 stele, gradina superba, plina de portocali si lamai, palmieri omniprezenti, o Yucca-gigant (mai tarziu am aflat ca in antichitate se faceau sabii din frunze). Ieseam seara sa innot intr-una din piscinele hotelului. Imi amintesc si acum mirosul fanastic al unei tufe de flori amplasate in drumul spre piscina respectiva (flori micute)- se simtea de la 30 m distanta (cel putin) - un parfum discret si totodata puternic! Nu strident ca iasomia, mai degraba a... miere. Evident ca am luat o crenguta, dar nu s-a prins acasasad
8. Am savurat si croaziera la muntele Athos - desi a inceput sa bata vantul, pescarusii au zburat, doar unul singur s-a tinut dupa noi, de parca ar fi vrut sa ne calauzeasca. Asta da "superstitie"! A plecat exact cand noi am ajuns la destinatiehappy
9. Paralia Katerini - ieftina, accesibila oricui. Plus ca sunt multi romani pe acolo.
10. Muntii Epir - o explozie de verde si o infrastructura nemaipomenita! Plus ca se invecineaza cu Marea Ionica. Stanca si mare laolalta - un contrast nemaipomenit!
12. Olimp
In concluzie - ti le recomand pe toate laolalta. Sau macar una de pe lista!

79 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BROOObig hug (nu pot pricepe de ce nu mi s-a postat raspunsul de la bun inceput...). Nu am vazut-o, probabil nu-i plac vizitatorii, dar o felicit pentru felul in care si-a mentinut barlogulhee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna eu sunt in spania.si daca vrei sa vi este farte frumos.ai mare... piscini. locuri de vazut. fac doarte des petreceri. e foarte frumoslove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am doar 12 ani dar bunicii mei m-au dus in multe locuri.
Ca destinatii Ti-asi putea recomanda antalya, e am fost de vreo 3 ori
. de fiecare data, marea era in prima zi cam agitata dar era splendida.
un alt punct turistic este egiptul. am fost de 2 ori, dar nu citez, e splendid. desi sunt cam murdari, piramidele fac totul. am intrat chiar si intr-o piramida. un alt punct turistic ar fi tenerife. pe o perioada lunga de timp este cald. acolo eu am fost chiar la o dresura de balene, la LORO PARk. un ultim loc ar fi istambul. nu e cinestie ce dar e frumas. ultimul loc pe cre l-am vizitat a fost MALLORCA. o destinatie frumoasa. daca te intrebi cum de am fost in atatae locuri, sa stii ca de la 7 ani am plecat in strainatate si am fost de 2 ori pe an. aaaa si sa stii ca anul asta, in agust, merg la barcelona

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, Brigaela! Eu am vizitat foarte multe locuri si in tara si in afara ei.Deoarece nu ai specificat, voi incepe prin a-ti spune destinatiile care m-au impresionat din Romania.
Pai, pentru inceput iti recomand sa mergi la Gura-Humorului si sa vizitezi manastirile de acolo. Dupa aceea, poti face o mica excursie la Durau pana la cascada Duruitoarea, pentru ca atmosfera de la cascada este foarte linistitoare si te poti odihni pe niste banci langa aceasta.De asemenea, poti urca pe munte, pana la varful Toaca.(Daca iti place alpinismul)
Punctul doi de atractie care mi-a placut mie este Cozia(manastirile si schiturile sunt extraordinare) sunt pline de flori superbe si de veselie.
Cqat despre strainatate pot spune ca mi-a placut foarte mult Balchick in Bulgaria - proprietatea reginei Maria.Gradinile sunt impresionante.
Mi-a mai placut de asemenea in Grecia la mare in Halkidiki pe bratul Cassandra- conditii foarte bune referitor la cazare, cu mese foarte bogate(la hotel de 4 stele) si restaurantele pregatesc mancarea foarte bine, apa foarte, foarte curata si clara.
Si punctul trei ceea ce mi-a placut in mod deosebit - Anglia.
Am stat o luna acolo si pot spune ca merita.Ca obiective turistice ai Windsor Castle - resedinta reginei Elisabeth II foarte impunator si plin de istorie, muzeul figurinelor de ceara Madame Tussaud's unde figurinele arata de parca ar fi reale, British Museum - iti dezvaluie istoria civilizatiilor, Buckingham Palace - schimbarea garzii, Victoria&Albert's Museum, Tower of London.(Toate acestea sunt in Londra cu exceptia castelului Windsor care e mai departe).
In rest pot spune ca Anglia din cate am observat eu e o tara mult mai civilizata decat noi, e plina de verdeata in orase.Casutele au acoperisul ornat cu verdeata si mai sunt si arbori cu forme dar depinde pe unde te plimbi. Poti merge in parculete sa vezi ca pe jos e facut frumos cu scoarta de copac.De asemenea mai poti vizita High Park, St.John's Park.
Orasele sunt linistite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grecialove struck am fost anul trecut, minunatlove struck

Va rog imi raspundeti la ultima intrebare pusa de mine, sunt atat de melinistita. maultumesc frumos!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Grecia.
idem Cristina

| 20thoughts a răspuns:

Eu merg in vara asta in Paris si nu ma mai intorc.

| Marynna a răspuns:

Eu am fost in Thassos, Grecia. A fost super acolo.Plajele sunt curate, apa este ca lacrima, muntele se imbina cu marea.Am fost de 5 ori in Grecia, si aici mi-a placut cel mai mult

| Deeaa a răspuns:

La Campulung Moldovenesc este foarte liniste! And i like it Suceava, monastirile and piatra Neamt! I like it

| DJohnny a răspuns:

Grecia si am spus totul cu acest cuvant...

| Patyi a răspuns:

Bună. Am fost in multe locuri frumoase. cum ar fi: Grecia[5 ORI] mi-a placut cel mai mult insula rhodos si insula siro, Belgia, Coreea, Cipru, Kazakhstan, Franţa.

| BiancaGeorgya a răspuns:

Eu am fost in Egipt, Turcia si Spania.

| MadaTeIntreaba a răspuns:

Eu am fost la Bucegi la o mica biserica din munti, la o pestera foarte abrupta unde se zice ca la capatul drumului eun altar unde la omorat un zeu pe Sfantul Andrei si in spatele ei un portal care nu se stie unde duce dar e o cascada mare care nu te lasa sa te duci la capatul drumului pentru a vedea pentru ca e prea abrupt dar acum o mie de ani a reusit un om sa treaca prin acel portal si nu s-a mai intors.

| LanaDelReyFan a răspuns:

Eu va voi spune un traseu din Romania numit Transalpina, e mai frumos decat pe Transfagarasan, si sincer e cel mai frumos loc din Romania pe care l-am vizitathappybig grin

| bilexa a răspuns:

Mie mi-a placut enorm Napoli E un loc superb mai ales pe malul Marii. Iar insulele Capri si Iskia sunt superbe de si sunt cam scumpe. Clima este foarte buna si pe timpul verii acolo nu trece de 36 de grade, nu este iarna doar un fel de toamna cand ploua.
EU am vizitat o mare parte de Italie de la N la S pe partea de Est. In Nord dupa Venetia, (care e superba si sufocant de calda vara din cauza umiditatii ridicate), sunt nisipurile de la Riminni, albe cu apa cristalina si plaje intinse.Statiunile sunt foarte multe plus loc de camping.
Un alt loc superb a fost Pescara pe partea acea e recomandat sa mergi pe autostrada pentru ca statiunile sunt una langa alta noi am facut in 8 ore cam 120 km pe drum national asa erau de agolmerate statiunile si vedeam marea de pe sosea.
Un alt loc superb este Roma in care am fost de vreo 8-9 ori nici nu mai stiu exact, Coloseumul e superb si e recomandat de vizitat dimineata ca deja pe la 11-12 e full de oameni. In vatican nu am ajuns decat la cetatea Vatican dar din exterior am vazut cateva din faimoasele biserici.
Iar Napoli-ul e enorm un vechi port unde se intalnesc f multi africani care au venit ilegal. O chestie sa nu uit e ca trebuie sa fi f atent cum conduci pentru ca cel putin in Napoli nu se respecta f bine regulile de circulatie, exista soferi care doar conduc si nici macar nu au carnet. Aici soferilor li se permite sa aiba alcool in sange in cantitatea unui pahar de vin. E superb insa Vulcanul Vezuviu care si acum emana gaze. Au niste piete cu haine si suveniruri care se numesc Garibaldi.

| LenaCresida a răspuns:

Cel mai frumos loc pe cere l-am vizitat a fost statiunea bulgara elenite. acolo, mancarea a fost de licioasa, eram pe plaja si locuiam in niste vilute mici care era asezate in parcuri. si parcurile... sa te tot plimbi prin ele. nu am cuvinte. a fost cel mai frumos loc pe care-l recomand oricui!

| Cineva_1522 a răspuns:

Eu as zice la hoiduszoboszlo...nu stiu cum se scrie dar e un loc superb mai ales pentru indragostitihappy

| υℓqυισяяαЧєѕραɗα a răspuns:

In Spania am fost acolo crede-ma apa mai curata ca acolo n-am vazut stateam intr-un hotel de 5 stele cu vedere la mare in spatele hotelului piscina mancare buna orice se ocupau spaniolii de tine happy dar eu am si un avantaj stiu spaniola fff bine happy am plecat acolo si am stat 4 ani crede-ma e frumos happy

| PaulW a răspuns:

Eu ca sa fiu sincer nu ma prea dau in vad cu calatoriile. Mie imi place sa ma plimb prin parc cu "gasca" (prieteni) si cu iubita. Dar daca chiar ai vrea sa stii am fost in Ungaria la Wasaroshinomeni sau cum so numi la Aqua parck si nu m-am prea distratsad. SUCCES

Paul

| Ancutza12 a răspuns:

Salut! Eu am fost in Italia si mi-a placut foarte mult. Am vizitat Roma, Pisa, Venezia, Verona, Florenta si multe altele. Am vizitat Coloseumul, Turnul din Pisa, Balconul Julietei si multe muzee. Am fost si la plaja si a fost foarte frumos. Este curat, oamenii sunt foarte civilizati si pot spune ca a fost cea mai frumoasa vacanta de pana acum. happy Am fost si in Bulgaria, dar eram mica si nu mai tin minte. big grin

| MoReTtA a răspuns:

In Grecia. Dar am auzit ca este foarte frumos la Sharm, chiar poate o sa merg si eu k vad ca ai mei se duc de sarbatori.

| MeDyw0w a răspuns:

Eu am fost in Malta, o insula frumoasa si curata.Are multe magazine si Mall-uri unde poti sa faci cumparaturi si te simti ca acasa(cu exceptia ca in Romania nu este la fel ca in Malta, Malta este mult mai curata! M-as muta acololaughing ) Am stat acolo 7 zile si a fost a treia oara cand ma duc.Apa este curata acolo, si sunt multi pesti in mare.Este si un Aqua Park unde poti sa inoti cu delfinii, iar eu am inotat cu ei, si mi-a placut asa de mult! Dupa ce inoti cu delfinii 15 minute,incep cateva spectacole,ori cu delfini,ori cu lei de mare sau papagali.Pot sa zic ca spectacolul cu papagali a fost asa de frumos! Punea papagalii sa vorbeasca,ori sa se plimbe cu niste role micute, ori sa mearga cu o motocicleta la fel de micuta, si imi mai amintesc ca prezentatorii au adus 4 copii pe scena si au dat nuci la fiecare copil,iar copiii urmau sa dea nucile la papagali...iar la spectacolul de delfini a fost la fel de frumos,iar la spectacolul cu lei de mare, leii au dansathappy.In Malta mi-a placut foarte mult, asa ca o sa mai merg vara urmatoare pentru a patra oara ca sa ma relaxezhappy

| Andrew_8561 a răspuns:

Iti recomand UK Londra pentru ca sunt aicihappy, Londra e frumoasa in felul ei, cand ploua ploua cand e soare e soare, dar atmosfera de ziua si de seara din centru:Trafagal Square, Westminster.Ce au Englezi e a lor.Nu mai zic de locuri de vizitat ca si,Tower Bridge, Big Ben, London Eye, Madame Tussaud's, ajunge sa vizitezi intr-o zi Regent Street, unde ajunge o zi sa nu mai ai banilaughing.Si nu in ultimul rand Hyde Park care din cate stiu e cel mai mare din Europa.Asta e parerea meahappy!

| aNdRaSkUmPy a răspuns:

Scuze, dar eu nu o sa ma lungesc la raspuns cum au facut altii, ci o sa-ti spun direct unde merg in fşecare an: in Turcia(Istanbul, Antalia, Urfa, Mersin...) Sunt multe locuri superbe Sper ca totuşi, te-am ajutat :*

| gabriel_9090 a răspuns:

Pai eu tias recomanda o destinatie in Italia la parcul de distractii gardaland am fost si eu acolo ai niste experiente uimitoare ai loc de camping si nu este foarte departe de venetia este chiar langa lacul garda daca te pasioneaza caruselele si o distractie cu copii si familia iti recomand italia.Mai am o destinatie unde am fost si eu in Germania la heide-parck solatau este la 66 de km de hamburg si acolo este foarte frumos poti admira o copie a statuii libertatii, poti manca la restaurantu casa alba, si multe alte atractii si montagne russe deci eu iti recomand sa le vizitezi pe amandoua nu o sa uiti nici o data ce vei vedea acolo multa bafta.

| AlyAlx07 a răspuns:

Iti sugerezi sa nu mergi prin Ibitza si dinalea... Mie mi-a placut la Sinaia.Trebui sa mergi este foarte frumos

| groaha a răspuns:

Galati,este un oras frumos, pentru mine inseamna totul, acolo mi-am trait prima dragoste...

| Antonia123 a răspuns:

Am fost in Italia,Japonia, Elvetia, Marea Britanie!
Cea mai mare frumusete si pasinare a fost in Italia! Fiindca am fost la Coloseu!:*:8 A fost minunat! Am fost la hotele am fost IN roma si am vazut lucruri ulitore:Xhappy
Stiu cum se zice pe italiana la mul; te lucruri! DE exemplu la,, multumesc pentru tot ce ati facut pentru noi'':
Gratie'pertuto caifato pernoi'!
Mi-au placut toate aventurile de exemplu cand am mers si m-am urcat intr-un cires in itallia! A venit o vaca cu un Italia si italianul a legat vaca de cires si a lasat-o legata pana seara! Asa se uita toata ziua la mine zici vca voia sa ma ia in coarne! A trecut ziua si mi s-a facut asa de foame incat m-am indopat cu cirese! Apoi a v enit italianul si a luat vaca! Atunci m-am dat jos si am plecat acasa si nici nu m-am mai gandit vara aceea la cirese rosii ca sangele!laughing laughing laughing laughing rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| yonyckatar3 a răspuns:

Marea Ionica asa ma cheama pe mine Ionica

| alexalex_4604 a răspuns:

DUBROVNIK, CROATIA urmata de drumul pe coasta marii pana la trieste si venetia happy un traseu f usor de facut cu multe lucruri de vazut