| Sara a întrebat:

Care este locul din orasul/ localitatea in care voi traiti pe care l-ati recumanda unui turist roman, sau poate strain.Doar unul singur, cu care sunteti siguri ca nu va ve-ti face de rusine cu eventualele probleme cu cainii comunitari, sa nu stati cu grija ca pot fi cosurile de gunoi pline, sau parcurile din jur pline de coji de seminte.

Eu fiind din Botosani, i-asi recomanda sa viziteze Muzeul Judetean, care se afla pe un pietonal,, Unirii" ce mereu este curat, deci stau fara griji ca ne vom face o reclama proasta.

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Bucuresti/ Muzeul national de arta sau Muzeul de Istorie

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Pot sa recomand cu usurinta orasul in care stau, Alba Iulia... A fost declarat multi ani la rand ca fiind cel mai curat oras... Poate vizita Cetatea (traseul celor 3 fortificatii, traseul sudic, traseul nordic, portile cetatii, celula lui Horia, Closca si Crisan, muzeul unirii, sala unirii, catedrala ortodoxa, catedrala catolica).

lolita
| lolita a răspuns:

Sincer nu prea am vazut orase foarte curate, asa ca nu voi da nici un exemplu pozitiv, iti zic doar ca toti strainii care au vizitat tara noastra au fost dezamagiti printre altele de mizeria de pe strazi. Nu zic ca de exempu ca imprejurul Turnului Eiffel nu este o mizerie inimaginabila ca in toate locurile turistice, dar Romania le intrece pe toate din pacate.

mlm
| mlm a răspuns:

In Iasi eu as recomanda Parcul Copou cu Teiul lui Eminescu, Gradina Botanica sau Palatul Culturii cu cele 400 si ceva de camere.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu sunt din Drobeta Turnu Severin si sunt mandra de zona mea: avem cetatea medievala a severinului, ruinele podului lui traian, construit peste dunare, muzeul de arta, muzeul regional portile de fier, palatul theodor costescu, debarcaderul, cu hidrobiciclete si barci cu vasle, parcul central dragalina, foarte curat si bine ingrijit, zona de promedana Crisan cu parculetul copiilor si iarna avem partnoar, avem cafenele, cluburi si terase super tari. Terasa adaca-alek poti consuma o cafea turceasca facuta din nisip tongue
apoi in imprejurimile severinului avem chipul lui decebal sculptat in munte, faleza dunarii de la orsova, cateva manastiri, statiunea Baile Herculane, podul lui dumnezeu de la ponoarele, clisura dunarii si mai sunt dar am un lapsus tongue
asteptam sa ne vizitati

| Sara explică:

Luminita, asa-i sad ce putem face sad daca lumea deja e plictisita sadsad totusi e un orasel micut dragut. ai si cafenele elegante sa stii. deloc vulgare, sau cu personal ce iti vine sa l dai afara din prima. Viziteaza imprejurimile! Mi se pare un oras antrenant mai ales in weekend. Ai multe locuri de distractie.

| thespy a răspuns:

Eu sunt din C-ta, dar daca ar fi sa recomand ceva unui turist strain cu siguranta i-as recomanda centrul Sibiuluihappy, e cel mai ok loc din tot ce-am vazut in romanica noastra

| mami a răspuns:

La turistii straini le plac plimbarile in padurile virgine din RO, viziteaza cu mare interes pestera ursilor din jud bihor
si le place tzuica de pruna si sarmalele din vestul tzarii

| gabimaris a răspuns:

In Constanta/Mamaia eu le recomand turistilor o zi de vara la Aqua Magic! E super!

| luminitagrigoriu a răspuns:

As recomanda bucovina are un farmec deosebit iar oamenii sunt foarte calzi si harnici eu nu sunt din acea zona dar ma duc cu multa placere in zona respectiva.
deasemeni pentru o vacanta frumoasa recomand manastirea barsana este o zona din maramures care trebuie vizitata

| luminitagrigoriu a răspuns:

Nu te supara si altceva in Botosani ce mai poti vizita intamplator lucrez in acest oras deci de luni pana vineri sunt in acest oras si am incercat sa socializez cu acest oras si nu am gasit lumea interesata de nimic la teatru sala este goala nici macar o cofetarie eleganta nu am gasit sau o cafenea de acest gen

| delaida a răspuns:

Eu iti recomand vila mea care se afla pe malul lacului Victoria la 20 km de craiova cu 10 locuri de cazare, dotari: are conditionar, tv, cablu, internet, bai, bar, terasa, foisor cu barbeque, hamac, balansoar, barca, un lac plin de peste, gradina ecologica, pensiune completa optional, si ca sa te convingi iti da site-ul www.statiuneavictoria.ro te astept cu prietenii