| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai frumoase zone din Romania pe care merita sa le vizitez?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oho si cate sunt inca

sa le luam pe regiuni:

Nordul Moldovei
-Manastirile din zona daca esti pasionata
-Lacul Rosu
-Cheile Bicazului
-Valea Bistritei
-Transrarau

Maramures
-satele traditionale
-casacada cailor de la Borsa
-calatorie cu mocanita pe Valea Vaserului
-Lacul Colibita

Apuseni
-Pesterile Scarisoasa si Ursilor
-Peisajele in sine din Munti, Parcuna Natural Apuseni
-Cascada Rachitele
-Groapa Rosie
-Izbucurile din Zona
-Salina de la Turda
-Baile Felix cu apele termale de acolo.

Bantul
-Zona cazanelor Dunarii
-Cheile Nerei
-Baile Herculane
-Parcul National Retezet
-Cetatea de la Deva

In muntii Retezat, Fagarasi, Bucegi:
- Transalpina
-Transfagaraseanul
-Lacul Vidracu
-Lacul Balea
-Valea Oltului
-Varful Omu
-Sfinxul, Babele
-Transbucegi

Pe celebra Valea Prahovei
-cascada Urlatoarea
-castelul Peles
-castelul Bran
-cetatea Rasnov
-palatul Cancacuzino
-Statiunile Sinaia, Busteni, Bran, Moeciu.
-Biserica de la Prejemer, Biserica Neagra din BV,

Mai la nord in secuime:
-Lacul Sfanta Ana
-Conacele din secuime.
-Sovata cu Lacul Ursu, Praid cu salina

In Transilvania
-o groaza de cetati si biserici fortificate: Cisnadie, Cisnadioara, Cincu, Cincsor, Cetatea Faragarului, Cetatea de la Alba Iulia, Rupea, Biertan si lista e deschisa.

Sa nu uitam Litoralul si mai ales Delta Dunarii.

Apoi orase interesante de vizitat.

Sighisoara, Sinaia, Sibiu, Tg Mures, Media, Brasov, Alba Iulia (superba cetatea de acolo).

Orase mai mari - Cluj, Iasi, Timisoara, Oradea

Locuri de vizitat sunt si mai multe, dar iese o lista de aveam nevoie 3 zile sa o completez

3 răspunsuri:
| AllanClare a răspuns:

Poiana Ciurii.

| Enertx a răspuns:

Iti recomand cu drag Slanic Prahova! Este la 40 de minute de Ploiesti. Ce este la Slanic Prahova? Pai este o salina foarte frumoasa in interior este extrem de frumos slefuita si lucrata nu este ca restul salinelor care sa fie lasate asa, chiar s-a lucrat mult la ea si care iti aduce beneficii in partea sanatatii pretul din cate imi aduc eu aminte este 18 lei pentru adulti si 12 pentru adolescenti iti recomand sa stai in jur de 3-4 ore dar stai calma nu este loc de plictiseala acolo, sunt aparate de cafea calda, poti sa joci biliard, ping-pong, fotball sau baschet (iti recomand sa iti iei un hanorac pe tine deoarece sunt 12 grade acolo). In Slanic Prahova trebuie neaparat sa mergi la faimoasele lacuri cu apa sarata in total sunt 3 una mai buna si mai frumoasa ca alta, acolo poti sa ai parte de tratamente cu namol de foarte buna calitate. Oamenii din oras sunt foarte prietenosi si poti sa ii intrebi pe localnici ori ce fara nici o jena. Cel mai frumos lac de apa foarte sarata este lacul verde la 2 minute de mers pe jos de la gara. Preturile sunt extrem de mici. Ok, aparent m-am lungit foarte mult dar am dat de intrebarea ta si iti povestesc cu fericire de acel oras in care am fost de 4 ori vara asta.

| PappaBear a răspuns:

Iata cateva destinatii, sper sa te inspire.
http://www.momondo.ro/......t-romania/