| durac3ll a întrebat:

Care sunt cele mai mari orase din Europa?(minim zece)(merg in vacanta).

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Uite aici vei gasi ordinea oraselor din Europa. De la cel mai mare pana la cel mai mic :http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_orașelor_UE_după_mărime
Si uite aici un top a celor mai frumoase orase din Europa. Ele sunt cele mai vizitate :http://calatorinlume.blogspot.com/......uropa.html
Sper ca ti-am fost de ajutor;)

8 răspunsuri:
| Mikita a răspuns:

Franta; Spania; Germania; Bulgaria; Rusia; Marea Britanie; Austria; Norvegia; Suedia; Finlanda; Italia

| G4bR13L a răspuns:

Eu cred ca astea ar fi : Moscova; Londra; Paris; Madrid; Barcelona; Roma; Milan; Berlin; Atena; Napoli; Kiev; Lisabona; Budapesta; Bucuresti laughing... sper ca te-am ajutat

| IMC90 a răspuns:

De la Est la Vest :

Moscova, Sankt Petersburg (fostul Leningrad), Kiev, Istambul, Athena, Sofia, Budapesta, Belgrad, Varsovia, Viena, Praga, Berlin, Roma, Zurich, Bruxelles, Amsterdam, Paris, Londra, Madrid, Lisabona, Dublin, Reykjavík.

Majoritatea sunt si capitale.

| IMC90 a răspuns (pentru Danyelusha):

Topul tau este gresit. Moscova lipseste cu desavarsire si Parisul, din cultura mea generala, are peste 7 milioane de locuitori (in jurul sau este o zona metropolitana de vreo 10 milioane de locuitori)

| Danyelusha a răspuns (pentru IMC90):

Uita-te mai bine...Parisul e pe locul 4winking

| IMC90 a răspuns (pentru Danyelusha):

Ai uitat sa incluzi zona metropolitana. Milioane de oameni muncesc in Paris. Si nu, nu Londra este cel mai mare oras din Europa ci Moscova (cu 11, 2 milioane locuitori)

| Danyelusha a răspuns (pentru IMC90):

Bine, poate ai dreptate, dar nu ma mai contrazice pe mine, contrazice-i pe cei de la wikipedia. Ok?

| IMC90 a răspuns (pentru Danyelusha):

Wikipedia nu este un site oficial happy Si tu si eu putem modifica oricand datele de acolo tongue Eu nu sunt la curent cu repartitia facuta la francezi, insa tind sa iau in calcul si cei 5 milioane de locuitori din zona metropolitana care muncesc zi de zi in Paris (deci participa la dezvoltaerea economiei orasului).