| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care sunt în opinia voastră cele mai interesante atracții turistice din România? De vizitat în excursii?

14 răspunsuri:
| graworu a răspuns:

Cazinoul din constanta.

| Andraaa15axm a răspuns:

Iti propun sa vizitezi Transfăgărășan, castelul Bran și castelul Peleș, o excursie la Dunăre ar fi genială si evident un trip la mare. Nu am fost prin Maramureș, dar cred ca e o oaza de liniște si frumusețe, s-ar merita. Poate revii cu un feedback happy

| Goete a răspuns:

Acum pe timpul coronavirusului sau asa, in afara de asta, cand se poate cu adevarat?

Răspuns utilizator avertizat
| Goete a răspuns (pentru le2):

Un poet s-a pierdut in tine!
Vorbind serios, chiar m-ai convins...o caut pe net si daca e sa fie, o vizitez cand pot.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru Goete):

E foarte frumos. Am fost eu în luna octombrie a anului trecut anul 2019!

| Goete a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Am vazut pozele pe net si da, e frumos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce am trăit eu, ce știu eu.
Cheile Turzii. Zona Padiș din Apuseni.
Pietrosul Rodnei.
Așezări la munte în Apuseni deasupra satului Avram Iancu - Vidra unde țin moții vitele vara. Să stai acolo o lună cu cortul, să te plimbi prin pădure netăiată, cu un mic izvor, unde vin să se adape pui de căprioară. Unde dacă mergi noaptea pe potecă vezi ciuperci și insecte nocturne fosforescente. Unde este o liniște așa de mare încât te încântă un tril de pasăre sau un clopot de la gâtul unui vițel.Toate acestea nu se uită.

| aditimus a răspuns:

Bucegi (varful omu) Sfinxul, babele.
Lacul Balea, Manastirea Oasa.

| Eireann a răspuns:

Pe langa cele mentionate deja vreau sa adaug si eu :
Sighisoara, mai ales pentru pasionatii de istorie. Singura cetate medievala inca locuita din lume si am dus straini acolo si toti au fost impresionati.
Delta Dunarii - am fost o singura data cand eram mica si imi doresc sa ma intorc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Castelul Peles.
Castelul Bran
Cetatea Rasnov
Brasovul
Sighisoara
Sibiul
Chelile bicazului
Delta dunarii
Cazanele dunarii
Castelul de la Hunedoara
Bisericile fortificate din Transilvania
Transfăgărășanul
Transalpina
Babele

| Aasdfghj a răspuns:

Buna!
Pestera Poarta lui Ionele, Groapa Ruginoasa, Cheile Galbenei, Pestera Ghetarul de la Scarisoara, Dealul cu Melci, Biserica scufundata de la Geamana, Fundatura Ponorului, Sarmizegetusa, Cheila Banitei, Cheile Corcoaia, Rapa Neagra, Cazanele Dunarii, Cascada Beusnita, Cheile Nerei, Baile Romane din Geoagiu Bai, Cisnadioara, Vulcanul si bazaltele de la Racos, Vulcanii noroiosi, Cetatea Enisala, Cetatea Histria, Turnul cu Ceas din Sighisoara, Catedrala Evanghelica din Sibiu, Muzeul Famaciei (Sibiu), Biserica din Deal (Sighisoara), Bastioanele din orasul Brasov, Cetatea Alba Carolina, Curtea Domneasca (Targoviste), Muzeul Hartilor (Bucuresti), Marea Moschee din Constanta.

| Curious2 a răspuns (pentru graworu):

Foarte bun raspuns.
Maica-mea adora acel cazinou. A lucrat acolo mai mult timp.
Nu e pacat ca e in paragina, adica tencuiala cade de pe pereti, iar el se degradeaza pe zi ce trece.

| Uxellodunon a răspuns:

Parcul National Retezat este printre cele mai faine locuri din Romania, daca iubesti natura. Babele si sfinxul sunt mai mult o capcana de turisti, exista locuri la munte mult mai impresionante atata timp cat nu ai moftul de a urca cu masina sau telecabina.