| Maxiela a întrebat:

Care sunt regulile, tarifele, acte de calatorie pentru bagaje de cala si mana la Olympic Air pentru Atena? Ce alte taxe trebuiesc platite in aeroport (taxa tranzactie, sanatate) sunt oblgatorii? Cate bagaje gratis am voie sa iau? Ce te intreaba cand ajungi la destinatie la control?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Initial,te sfatuiesc sa cumperi biletele dus-intors, vei plati in jur de 800 de roni, daca cumperi bilet doar de dus, vei ajunge cam la 500 de roni dus si 500 de roni intors, poate mai mult.
Olympic Air accepta, de persoana, cel mult doua bagaje pentru cala, care sa nu depaseasca 20 kg in total.
Bagajul de mana sa nu depaseasca 8 kg si sa nu fie de mari dimensiuni.
La aeroport nu trebuie sa mai platesti nimic daca ai luat biletele de la o agentie de turism serioasa, te vor lamuri la cumpararea biletelor, iti recomand sa ii intrebi.
Preferabil de la aceeasi agentie sa-ti iei si o asigurare de sanatate, pe 3 zile, in care sa fie inclusa ziua in care vei calatori, mie nu mi-au cerut-o niciodata, dar ar fi un stres in plus sa ti-o ceara cumva la Otopeni si sa n-o ai, nu costa mai mult de 20 de roni.
Pentru bagaje nu platesti decat daca depasesti greutatea permisa si nu stiu preturile,nu mi s-a intamplat niciodata.
La destinatie nu te intreaba nimic,dai pasaportul vamesului,se uita la tine,compara fotografia,verifica pasaportul sa fie valabil,ti-l da inapoi si gata.
Olympic Air e o companie aviatica buna, nu mi-a dat emotii niciodata, zborul Bucuresti-Atena dureaza aproape doua ore, nici nu intelegi cand trec.
Daca mai ai nelamuriri, poti sa ma intrebi oricand.
Drum bun si fara emotii!

| Maxiela explică (pentru greece12):

Poate fi si un bagaj de cala de 20 de kg.

| greece12 a răspuns (pentru Maxiela):

Sigur,unul sau, cel mult, doua.

| Maxiela explică (pentru greece12):

Mersi frumos pentru raspuns si pentru rapiditate.
Ah, stii cumva daca se poate calatori si fara pasaport. Am auzit diverse pareri: la autocar iti trebuie doar buletin, iar cu avionul iti trebuie pasaport.

| greece12 a răspuns (pentru Maxiela):

A,nu,poti calatori fie cu buletinul,fie cu pasaportul,e suficient un act de identitate,pentru Grecia sunt valabile ambele,si Romania si Grecia sunt in Uniunea Europeana.
Personal, indiferent cu ce calatoresc, autocar, avion sau masina personala, folosesc pasaportul.happy

| Maxiela explică (pentru greece12):

Daca nu am pasaport ar fi o problema sa intru? Eu am citit regulile de intrare in tara si ce acte iti trebuie cu compania de zbor si pe diverse site-uri sunt opinii diverse. Imi poti spune spune care sunt pasii ce trebuie urmati odata ajunsa la aeroport? Cat pot sta in tara lor cu buletinul, am auzit ca undeva pana in 3 luni; mentionez ca eu ma duc in vizita si as dori sa stau cam 1 luna, in aceste conditii imi trebuie asigurare de sanatate. Ce agentie ai ales tu? De exemplu, am vazut pe site-ul avion.ro ca pe data de 9 iunie cu Olympic (dus) costa 80 euro cu toate taxele, ce parere ai?
http://www. avion.ro/flights/searches/9ade46db0ce6492781abad815f728bdf

| greece12 a răspuns (pentru Maxiela):

Nu am folosit niciodata buletinul la aeroport,intotdeauna pasaportul,dar nu cred ca ai putea avea probleme,am vazut destui cu cartea de identitate,e document recunoscut in Uniunea Europeana.
Asigurarea de sanatate iti trebuie(e formala) doar cand iesi din tara.
Daca,Doamne fereste,patesti ceva te vor ingriji fara probleme si fara sa-ti ceara asigurarea.Dar,bineinteles ca iti poti scoate din tara,stiu ca te-ai simti mai sigura si ai fi complet acoperita.
Poti sa ramai o luna fara probleme,nu te va intreba nimeni nimic,esti cetatean european, de la cateva luni in sus trebuie sa scoti "adeia paramonis" in Grecia(permis de sedere) si numai in cazul in care doresti sa lucrezi.
E cam ieftin biletul pe site-ul pe care mi l-ai trimis, dar nu e exclus sa fie efectiv doua zile de oferta, asa fac cand zborul nu e complet.
Sfatul meu este sa te adresezi unei agentii de turism si sa compari ce stii cu ce-ti spun ei, posibil sa-ti spuna un pret care difera cam cu 10-15 euro,fata de ce ai gasit tu.
Si,relaxeaza-te, nu e asa complicat.
In plus, lasa-mi un mesaj privat cu data cand te vei intoarce in Romania, poate zburam impreuna Atena-Bucuresti, in iulie vin si eu in tara.happy