| Alecse_Victor_1967 a întrebat:

Care sunt toate limbile internationale(Nu vreau raspunsuri ca si China sau dupa populatie, ma refer la cele care le inveti cel mai mult la scoala sau cele care se stiu cel mai mult)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incepand cu engleza care este deja limba universala, continuam cu: franceza, italiana, germana, spaniola, portugheza, rusa, poloneza, urcainiana, araba, africana, chinezeasca (mandarina si cantoneza), japoneza, coreeana, vietnameza, tailandeza, persana, birmana, urdu, turca, urda, javaneza, bengaleza, indiana(hindi) si romana.

https://ro.wikipedia.org/......_vorbitori

| Mayhem666 a răspuns:

Engleza este o limba internationala. Mi sunt si altele, cum ar fi spaniola sau germana, dar in general, engleza este cel mai mult folosita si predata in scoli.

| CuriousStuff a răspuns:

Https://goo.gl/gxFj0h
Greu de cautat pe google? La scoala se invata limbile cele mai vorbite. In tarile vorbitoare de engleza se invata in general spaniola si franceza.
In Romania se invata Engleza, Franceza si Geramana, celelalte mai putin.

| AnetteBurnier a răspuns:

La scoala se face engleza pentru ca este limba internationala, franceza si latina. In majoritatea scolilor astea se fac. Funda?

| Zaygon a răspuns (pentru AnetteBurnier):

Latina laughing Asta e gluma. Latina e o limba moarta.

| AnetteBurnier a răspuns:

Pfff, nu conteaza, lucrurile sunt legate intre ele dacă nu ştiați. Multe lucruri provin din limba latina si este important să le ştii. E important să ai cultură generală.winking În plus eu i-am răspuns la intrebarea legată de şcoală. Da, în şcoli se face latina. S-ar putea face ceva mai important în locul acesteia dar la ce vă aşteptați?