| anonim_4396 a întrebat:

Care zona din Italia are peisaje mai frumoase?

13 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Nordul Italiei este superb zona San Remo sau Cortina d'Ampezzo si in Sicilia este superb ca sa nu mai vorbim de Sardinia.

| Flav a răspuns:

Sudul Italiei .pe mine m-a incantat Salerno. o statiune unde marea se uneste cu muntelehee hee

| daii a răspuns:

Pai depinde ce preferihappy
Munte/Mare
Muntii: in N- alpii
Mare : in restul tariithinking

| gabranty a răspuns:

Coasta Amalfitana, cu Sorento, Positano (un orasel foarte pitoresc unde s-au turnat si cateva filme), Amalfi. Niste peisaje superbe, muntele coboara direct in mare. Am vazut-o si din autocar si de pe vapor. Se poate ajunge relativ repede pe insula Capri, care de asemenea are niste peisaje superbe. Nu-ti ramane decat sa pornesti la drum si sa le descoperi.

| JackieSue a răspuns:

Venetia.

| andreea8888 a răspuns:

Daca iti place marea, cea mai frumoasa zona, cu un peisaj de vis este Sardegna, insula aflata in Sudul Italiei!
Orasul Cala Gonone are o discoteca aflata pe o stanca, un particular al tinutului, insa, orice oras aflat in Insula Sardegna are ceva aparte, ceva ce te imbie sa revi!
Este foarte costisitor ca locatie, insa merita si ultimul euro cheltuit, crede-ma pe cuvant!
Pt iubitorii de munte, este foarte frumos orasul Cortina D'Ampezzo, aflata in Nordul Italiei, unde, iarna se practica ski-ul de clasa inalta, pe piste foarte lungi, iar vara, se gasesc traseuri in munte, pentru biciclisti!
O zona frumoasa mai poate fi Rimini-Riccione, foarte populara in randul tineretului, cu distractii nocturne si nu numai, cu Chalet-uri pe lungul marii, plaje ingrijite si oameni civilizati!
San Benedetto del Tronto(Citta delle palme-orasul palmierilor), se afla in centrul Italiei, in provincia Ascoli Piceno, ocupand locul 3 in Italia ca si liniste, postul fiind nu foarte scump, dar placut, curat si apreciat de persoanele de varsta a II-a!
Distractie placuta!
Sabina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar ieri a fost desemnat de catre UNESCO...patrimoniul umanitatii...Muntii DOLOMITI.(care se afla in italia).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Insula Ischia sau Capri de langa Napoli; sunt superbe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roma

| p0wer a răspuns:

Calabria si sicilia :X

| petronela_4784 a răspuns:

E greu de raspuns la intrebarea ta pentru ca nu am vizitat toata Italia, am fost in Roma si mi-a placut! Sincer, din suflet iti zic, cel mai mult mi-a placut la Vatican din tot ce am vizitat(Fontana di trevi, Piazza Spagna, Basilica di San Paulo, binecunoscutul Colosseum, Tivoli). Daca ajungi in Italia nu se merita sa nu te duci la Vatican!

| georgy_4632 a răspuns:

Eu locuiesc de 4 ani in zona Rimini, este foarte frumos, dar oriunde ai merge, este minunat.

| mona76 a răspuns:

Sardinia, Calabria si San Marino sunt printre cele mai incantatoare la privire...in rest, ce pot spune...toata Italia e frumoasa.Merita vizitata.