| Archangells a întrebat:

Cat dureaza sa imi fac pasaportul catre Dubai? cine stie, cat e valabil si cat costa?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pasaportul nu se face in functie de tara in care mergi. Te duci si depui actele. Chestia e de viză. Dureaza cam doua saptamani.Platesti la Trezorerie in jur de 260 de lei. Că vrei tu sa ne spui ca pleci in Dubai

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasaportul e un document general valabil nu pentru un anume oras.

se face pasaport temporar valabil 1 an si pasaport electronic valabil 5 ani. Tu ai nevoie de ala valabil 5 ani incat, UAE nu accepta pasapoarte temporare din cate stiu eu

| mihai69 a răspuns:

Poliția de frontieră locală nu permite intrarea pe teritoriul EAU a titularilor de pașapoarte temporare.
Este obligatorie încheierea unei asigurări medicale, fie printr-o societate de asigurări din România, fie printr-o societate din străinătate, inclusiv din Emiratele Arabe Unite.
Toate tipurile de documente de călătorie folosite de cetățenii români pentru deplasarea în EAU trebuie să fie valabile încă cel puțin 6 luni de la data intrării pe teritoriul EAU.
Viza de angajare:
Se acordă de către Departamentul de imigrare emiratez străinilor care intenționează să exercite o activitate lucrativă pe teritoriul EAU, cu aprobarea prealabilă a Ministerului Muncii local.
Are valabilitate de 2 luni şi drept de ședere de 30 zile în EAU. După intrarea în EAU, compania angajatoare se ocupă de obținerea permisului de ședere pentru muncă.
Cel mai bine să ceri detalii la ambasadă. Costul vizei de muncă este de 250 dirhami, dar cât durează... la ei de obicei răspunsul este „Allah știe". Neoficial, evident.winking

| relian a răspuns:

Pasaparotu nu se faca catre o destinatie anume, pasaprotul til fac autoritatile din RO, deci poti sa il folosesti oriunde mergi.Bine acum ca ai vrut sa arati unde vrei sa mergi asta e, doar sti si tu roman si vrei sa te dai mare nu? Cum suna vreau sa imi fac pasaport? Suna aiurea, cei aia sa fac pasaport lumea nu vede nimci in asta, nu vede unde ma duc eu, asa ca trebuie sa bagi si aia cu DUbai de parca Dubai ar fi cine stie ce.Un oras arabesc care va cadea la prima furtna de nisip cand so termina petrolu. E valabil pasaportu cit se merge in Dubai ca normal pentru dubai faci pasaport laughing

| Archangells explică (pentru relian):

Cand am zis Pasaport pentru Dubai ma refeream la Pasaport+Viza pentru Dubai care cred ca e necesara pentru angajare.

| NAT0 a răspuns:

O săptămână maxim două, dacă dai șpagă ți-l face în 2-3 ore și te întreabă atunci care să fie perioada, pentru 2 ani era 200 de lei iar pentru 3 ani era 200 și câteva sute maxim 250 de lei dar nu mai știu sigur. Dar dacă mă uit la întrebările tale văd că vrei să muncești. Înseamnă că ai buletin... -.-, dacă ai buletin nu ai nevoie de pașaport. și pașaportul sau buletinul nu-l faci doar pentru un loc anume. poți să mergi unde vrei tu atâta timp cât ai bani în buzunar.

| Archangells explică (pentru NAT0):

Cum adica nu am nevoie de pasaport in Dubai? nu e in UE. si ce buletin te referi? Card de identitate?

| suntserios a răspuns (pentru NAT0):

Wtf?

cate tampenii ai putut sa spui intr-un singur raspuns frate?

tine spanac iti face tie pasaport in 2 ore daca ii dai spaga? Si de ce dracu indemi la ilegalitati?

Nu exista pasaport pe 2 ani si nici pe 3 ani pentru persoane peste 12 ani. Numai tu stii de unde ai scos datele astea.

Exista pasaport temporar de 1 an si pasaport electronic pentru 5 ani.

si nu mai da balarii din astea cu poti merge cu buletinul un UAE. Sa fim seriosi. Daca nu stii mai bine nu raspunde