| Afs_Andrei_1990 a întrebat:

Cata carne poti transporta cu wizz air?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Câtă vrei (mai bine zis, atât cât poți pune în limita de kg pentru care ai achitat bagajul - parcă maximum două valize de 32 kg una).
Probleme o să ai doar la vama țării de destinație, care s-ar putea să nu te lase să intri pe teritoriul lor cu carne. Crudă sau prelucrată, nu prea contează - contează doar reglementările locale în vigoare cu privire la importul de produse animale.

| tickey a răspuns (pentru mihai69):

Mihai informeaza-te inainte sa imi notezi raspunsul ca eronat...

Începînd cu 1 mai 2009, Uniunea Europeană introduce noi reglementari pentru importul de către călători a produselor de origine animală.

Conform noii redacţii modificate a Regulamentului Comisiei (CE) nr. 745/2004 din 16 aprilie 2004, călătorilor le este interzis importul în Uniunea Europeană a produselor din carne şi lapte în bagajul de mînă şi în coletele poştale. Excepţie constituie importul de produse din carne sau lapte din Croaţia, Franţa, Insulele Feroe, Groenlanda şi Islanda, cu condiţia ca cantitatea acestor produse să nu depăşească 10 kilograme.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cat incarci atat platesti. Nu-i intereseaza pe ei ca e carne sau ridichi. Te primesc aia la care mergi?

| tickey a răspuns:

Nu poti trasnporta carne pe avion