| TicTacUser a întrebat:

Ce acte imi sunt necesare pentru o iesire din tara parintii mei fiind divortati?(am 14 ani si ii implinesc pe 25 iunie dar vreau sa plec pe 24 si buletinul nu mi-l da decat pe 25.nu am pasaport.)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru iesirea din tara ai nevoie de declaratia notariala autentica, data de parintele caruia ai fost incredintat, ca este de acord cu plecarea ta in strainatate si in declaratie trebuie indicata o persoana majora care sa te insoteasca, de asemenea ai nevoie de un act de identitate si eventual o copie a hotararii judecatoresti prin care ai fost incredintat parintelui. Fara declaratia respectiva, fara insotitorul major si fara un act de identitate nu te lasa sa iesi din tara.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pentru eliberarea unui pasaport individual unui minor cu varsta pana la 14 ani, sunt necesare urmatoarele acte:

* cererea tip si anexa (cartonas);
* certificatul de nastere, in original si copie;
* actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
* consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
* documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
* hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
* chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64, 2 RON);
* pasaportul anterior, dupa caz;

Deci îţi trebuie consimţământul părintelui cu care ai rămas.

| alandala a răspuns:

Iti trebuie aceea imputernicire, cred.

| BlackPearl a răspuns:

Nu poti pleca fara pasaport sau buletin.Ai putea totusi sa incerci sa iti faci pasaportbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti pleca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pleca doar cu tutorele. Ori cu mama, ori cu tata depinde cine e tutorele tau.
Sau poti pleca cu un insotitor!
Intreaba la notariat.