| Emmacvcc a întrebat:

Ce acte sunt necesare transportului cu avionul cu copiii în U.E?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasaport si daca nu sunt ambii părinți declaratie de la cei lipsa

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pasaport si Declaratie Notariala de la parintele care lipseste.
Daca copilul calatoreste singur, va trebuii sa aiba un tutore legal, sau insotitor de bord, care sa-l protejeze.

| mihai69 a răspuns:

Depinde.
Dacă mergi între orice alte țări - e suficient pașaportul sau C.I. dacă minorul are peste 14 ani.
Dacă pleci din România spre străinezia (indiferent încotro), ai nevoie în plus și de declarație notarială de la părintele / părinții care nu însoțesc copilul și dacă niciunul nu e cu minorul, e nevoie de un însoțitor adult (care musai să aibă la el un certificat de cazier judiciar). Însoțitorul poate fi și din cadrul personalului de la bordul avionului.

| lorena66 a răspuns:

Pasaport, din ce stiu.