Ce destinatii recomanzi din Italia?

Daca pana acum ti-ai dorit sa calatoresti, dar ai renuntat mereu la acest gand, iata un proiect care te va inspira sa iti alegi noi trasee si sa le urmezi. dineuropa.ro  cuprinde calatorii cu maşina in incercarea de a cunoaste oameni, locuri si mentalitati, dincolo de cliseele turistice si prejudecatile sedimentate in timp.

Adrian Ciubotaru, initiatorul proiectului, si-a dorit un mod mai aventuros si mai imprevizibil de a face turism si la un alt stil de a fixa amintiri noi in locuri necunoscute. Prima lui destinatie este Italia. Iata ce spune el: Ma duc in aceasta excursie sa descopar oameni şi locuri. Nu sunt un cunoscator şi sper ca acest lucru sa contribuie mult la autenticitatea experientelor. Mi-am facut lectiile in materie de documentare, dar am nevoie de ajutor din partea cititorilor. Orice sugestie sau recomandare este binevenita. Orice tip & trick poate ajuta mult!

Programul calatoriei

Perioada: 19 martie – 26 martie

Destinatia: nordul Italiei

Traseu: Romania – Ungaria – Slovenia – Italia

Destinatii conexe: Trieste, Venezia, Milano, Lacul Como, Torino, Cinque Terre

dineuropa.ro este o provocare jurnalistica care va cuprinde continut video si foto impreuna cu articole si interviuri, folosind – in timp real – potentialul social media. Totul in incercarea de a cunoaste prin descoperiri si a te recunoaste prin calatorii.

Te poti tine la curent cu traseul lui Adrian pe site, iar daca ai cont pe Twitter, poti urmari hash tag-ul #dineuropa.

Tie cum ti-ar sta in locul lui? Ce alte destinatii de pe batranul continent ai alege?

17 răspunsuri:
| larizutza a răspuns:

Da recomand orasul san benedeto este un oras linistit langa mare si ft frumos din toate punctele de vedere

| ღvampireღ a răspuns:

Rome

| WedDye a răspuns:

Scanno... Este un "satuc " pe la cota 1200 foarte antic si linistitor + ca la 5 min de mers pe jos se afla un lac in forma de inima {este intre Roma si Pescara } big grin

Răspuns utilizator avertizat
| TUDORika a răspuns:

Pai ai putea vizta f multe puncte turistice! Mai ales ca Italia este o tara foarte frumoasa!big grin Eu am fost.

| IngeraşVerde a răspuns:

Buna!
Eu as recomanda un oras cald din Italia.
Palmi, Regio Calabria.Un oras din Italia in care nu ai nici un stres.
V-as fii recomandat Torino, Venezia sau Milano fiindca am fost in aceste locuri doar ca in Torino mi-a fost omorata o ruda [ frate] si nu va recomand aceste destinatii.V-am spus. Palmi, regio Calabria este un loc foarte calduros.Sau Venezia.

| uka_8300 a răspuns:

Verona! Am ramas foarte placut impresionata de acest oras, cu toate povestile, magazinele, stradutele si atmosfera lui. Pana la urma, toata Italia e superba!

| Bibi1808 a răspuns:

Torino

| Iadhira a răspuns:

Lacul Garda, are o priveliste splendida si este o locatie ideala pentru cei indragostitit mai ales ca este foarte aproapre de Verona, celebrul oras al operei lui Shakspeare: Romeo si Julieta + alte atractii minore, dar de bun gust: magazine, piata cu o gramada de artisti si o arena in care au loc concerte superbe!

| Parker a răspuns:

Alessandria e un oras ft fain si linistit happy

| EmaS a răspuns:

Catedrala Domo din Milano este un edificiu bisericesc. Poti admira arhitectura stil gotic.Deasemenea poti admira statuia Fecioarei Maria care este din aur.Merita sa vizitezi si sa contemplezi aceasta opera de arta.

| love10andra a răspuns:

Roma e superb! Poti vredea multe lucruri! Poti merge la Vatican unde inauntru tot e invaluit in foita de aur e superb! Sau la Fontanela Di Trevi unde iti poti pune o dorinta si ti se indeplineste... mi mi s-a indeplinit.

| AVRILavigne1000 a răspuns (pentru larizutza):

Am stat acolo si ai cea mai mare dreptate sunt jumatate romanca jumatate italianca happy

| AVRILavigne1000 a răspuns (pentru TUDORika):

Ai fost eu am trait acolo si este cel mai frumos loc de pe pamant cred eu

| AVRILavigne1000 a răspuns (pentru IngeraşVerde):

Acum unde stau in Italia stau in castelfranco veneto si merg doar cativa km pana acolo merg cand vreau si am vazut o data un barbat care isi cerea iubita de sotie intr-o canoe serios era atat de frumos

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Megeti in Bari cam la 2000 de km de venetia jos langa peninsula e frumos si e aproape de mare acolo la cutremurele din jur nu se face un val chiar asa de mare si e uimitor acolo cand e refluxul raman milioane de scoici si arici de mare sau la venetia eu un oras plin de apa si nu vezi nici o masina ci doar barci(va dati seama ca este un loc nepoluat)