| inadequate a întrebat:

Ce este de vizitat în zona Cheilor Bicazului, în afară de văile propriu-zise şi Lacul Roşu?
Am un prieten care şi-a minţit părinţii că e acolo, în timp ce el se află într-un oraş diferit. Şi aş avea nevoie să ştiu nişte locuri din zonă, sau de pe lângă Chei, ca să aibă ce să povestească.
Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Cam urat gestul dar ma rog.Cheile Bicazului sunt incluse intr-un parc national, alaturi de Lacul Rosu, Hasmasul Mare - Piatra Singuratica si Hasmasul Negru, Cheile Sugaului. In peretii stancosi din aceasta zona se adapostesc cateva pesteri si avene foarte frumoase - Pestera Neagra sau Pestera Cascada, Licas, Avenul cu Trei Intrari. Afluentii Bicazului au format la randul lor alte chei cum ar fi: Cheile Laposului, Cheile Sugaului sau Cheile Bicajelului.

Cheile Bicazului constituie o zona frumoasa si pitoreasca a Romaniei, fiind strabatute de drumuri cu serpentine si de formatiuni stancoase impresionante (Piatra Altarului - 1120 m altitudine, Piatra Pintestilor - 847 m, Piatra Arsitei - 835 m, Piatra Surducului, Poarta de Piatra si Politele Bardosului).
Cu placere happy!

1 răspuns:
| Danyel_9154 a răspuns:

Ai putea vizita Lacul Izvoru Muntelui, deşi nu sunt sigur dacă e cam atractiv pentru tine.