| anonim_4396 a întrebat:

Ce face un ghid turistic

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai acum depinde ce ghid te referi :
- cel care te insoteste intr-un circuit in afara tarii este cel ce se ocupa de cazare, masa, transport si de asigurarea tuturor conditiilor necesare pentru o buna desfasurare a circuitului. Tot el este cel care in autocar trebuie sa-ti faca prezentarea obiectivelor pe care urmeaza sa le vizitezi (legal la fata locului nu prea are voie, de obicei acolo intra in atributiunea ghidului local sa o faca) si sa te indrume ce si cum. Tot el se ocupa de excursiile obtionale sau iti da indicatii ce ai putea vizita in timpul liber, cum sa te deplasezi, ce si unde ai putea mnca etc.
- daca este un ghid intr-un muzeu el iti prezinta toate datele despre acel muzeu
- daca este un ghid local in cazul unui sejur cu avionul, in principiu te preia de la aeroport, te ajuta la cazare, iti prezinta oportunitatile pe care le ai in zona precum si excursiile obtionale

cami
| cami a răspuns:

Indruma, asta face tongue

| Ana-Maria94 a răspuns:

Te informeaza in legatura cu locurile care le vizitezi, iti povesteste despre trecul acestora(daca are)te ajuta sa cunosti lucruri noi si foarte important stie care sunt cele mai insiguranta trasee si nu te poti ratacii.

| claudya a răspuns:

E persoana pregatita sa-ti prezinte obiectivele vizitate... asigura buna desfasurare a unui program turistic.

| J7anine a răspuns:

Sau poate sta cuminte pe un raft intr-o librarie, asteptandu-si cumparatorii big grin

| sese a răspuns:

Prezinta ceea ce vezi (alege cele mai importante obiective, putina istorie, daca are si umor este f.bine) daca este persoana sau ce vei vedea daca este tiparit.