|

Ce imi puteti spune despre egipt? aceasta intrebare este adresata doar celor care au vizitat aceasta tara fiindca am cautat deja pe net dar vreau sa stiu si cateva informatii de la cei care au calatorit pe acolo si ce pareri au avut despre egipt

11 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Pai...eu am vizitat doar Cairo (piramidele din Giza si Sfinxul) pentru ca nu am avut mult timp, in august si a foarte foarte cald- cel mai bine e sa faci vizitele dimineata sau dupa ora 4. Am intalnit o gramada de turisti. Cel mai bine e sa ai cu tine un ghid si o harta cu toate obiectivele turistice pentru ca te poti pierde foarte usor. Cairo est un oras foarte populat, cam murdar si foarte zgomotos. Eu l-am vizitat in timpul ramadanului deci pot sa spun ca agitatia cea mai importanta era seara cand se adunau cu totii si luau masa in strada cu, a fost foarte frumos :) Egiptienii sunt de treaba atat timp cat nu ai o relatie vanzator-client, in afara obiectivelor turistice. In cazul asta ei incearca sa te "fure" :D Mie mi s-a intamplat ca un engiptian, dupa ce mi-a dat informatii despre cum pot gasi un anumit magazin mi-a cerut sa ii cumpar alcool din aeroport. A zis ca de fapt ei pot consuma alcool, ca alcoolul egiptean e de proasta calitate etc. Desigur ca am refuzat.

Daca intelegi limba franceza poti sa te duci pe un forum de calatorii francez unde poti sa gasesti orice informatie. Francezii adora sa calatoreasca si sa viziteze locuri mai putin turistice.
http://voyageforum.com/

10 răspunsuri:
| a răspuns:

Nu am ajuns acolo cu toate ca este o tara pe care imi doresc foarte mult sa o vizitez. Am avut o colega care a fost intr-un concediu acolo, ne-a imbolnavit cu fotografiile facute si cu filmuletele si repeta mereu ca ar mai vizita acea tara de sute de ori daca ar avea ocazia. A fost foarte incantata de tot ceea ce a vazut si a trait pe acel pamant.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Primul raspuns si poate mai gasesc ceva .

Despre EGIPT

Egiptul, este situat la nordul Africii si în partea vestica a Asiei Mici, tarmurile sale fiind spala-te de cele doua mari: Mediterana la nord si Marea Rosie la est. Mai mult de 90% din suprafata tarii este desert. Unul dintre cele mai lungi fluvii din lume, Nilul, strabate Egiptul de la sud la nord pe o distanta de aproximativ 1200 km, împartind în acest fel suprafata tarii.

Numele oficial al tarii este Republica Araba Egipt, având capitala la Cairo, cel mai mare oras al Africii (aprox. 2500 kmp), o metropola galagioasa de 17 mil. locuitori, la care se adauga aglomeratia de turisti si provincialii. Forma de guvernamânt este republica multipartida democrata.
Harta Egipt

Populatia Egiptului este de 66 milioane locuitori, din care 99% egipteni, beduini si berberi iar 1% sunt nubieni, armeni si europeni. Limba oficiala este araba dar peste tot se vorbesc limbile engleza, germana sau franceza. Religia oficiala este islamul. Aproximativ 90% din populatie este musulmana restul fiind crestini, romano-catolici, protestanti, evrei.

Moneda oficiala este lira egipteana (LE), cu subdiviziunea piastrul (PST). 1 LE=100 PST. Importul si exportul lirei egiptene sunt interzise. În Egipt se poate introduce orice valuta liber convertibila. Banii se pot schimba la hotel, la case de schimb valutar sau în banci. În majoritatea hotelurilor si magazinelor se pot folosi carti de credit. Pe vapoarele de croaziera nu sunt acceptate cartile de credit; plata se efectueaza doar în numerar. Bancile sunt deschise de luni pâna vineri, între orele 08:30-14:00.

HURGHADA este situata pe malul Marii Rosii, la 500 km de Cairo si este una din cele mai renumite statiuni litorale din Egipt. Marea este aici marginita de plaje acoperite cu nisip fin. În unele locuri patrund în mare recifuri de corali, a caror frumusete subacvatica îi încânta pe iubitorii de scufundari. Hurghada asigura conditii ideale pentru baie si diferite sporturi...2007 - 2118 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Egiptul antic sau egipt?

| a răspuns:

Egiptul antic...

Pe Valea Nilului, strânsă între maluri înalte și stâncoase, s-a făurit, cu multe milenii înaintea erei noastre o veche civilizație a lumii mediteraneene, aceea a Egiptului Antic. Ea ne înfățișează cel mai vechi stat din lume, anterior tuturor celorlalte, înzestrat cu o administrație, o fiscalitate, o justiție și o armată comparabile cu cele ce-au luat naștere mai apoi în țările de pe toate continentele, înainte și după era noastră. Dar lumea Egiptului antic a zămislit o cultură spirituală scânteietoare pe care o admirau grecii vechi și romanii care se minunau precum fac azi mulțimile de turiști, să contemple templele, piramidele sau obeliscurile înălțate de faraoni și supușii lor.

Nu numai arta egipteană și monumentele colosale au atras prin frumusețea tainică și prin splendoarea lor enigmatică pe grecii vechi și pe romani ca și pe noi cei de azi; călătorii veneau să găsească mai cu seamă cultura egipteană, "înțelepciunea egipteană" pe care au cunoscut-o Thales, Pitagora, Herodot, Platon, Solon, Licurg sau Plutarh.

| a răspuns:

Egipt...

Egipt (în arabă جمهورية مصر العربية) (Ǧumhūriyyat Miṣr al-ʿArabiyyah) este o țară arabă din nordul Africii și din Orientul Mijlociu, limitată la nord de Marea Mediterană, la est de Fâșia Gaza, de Israel, de Golful Aqaba (prin intermediul căruia are contact cu Iordania și cu Arabia Saudită) și de Marea Roșie, la sud de Sudan iar la vest de Libia. Capitala sa este Cairo. Are o întindere de aproximativ 1, 002, 450 km2, fiind pe poziția a 30-a ca intindere și o populație de 80, 335, 036 de oameni, densitatea fiind de 82.3/km2 de persoane (a 120-a).

| a răspuns:

Referat egipt ...

Egiptul antic S-a discutat mult despre o posibila calatorie a filosofului grec Platon n Egipt, acolo unde acesta ar fi primit formarea si instruirea necesara de la sacerdotii indigeni n scopul de a accede n modul cel mai direct la vechile izvoare ale gndirii traditionale. Nu se stie cu siguranta daca Platon a fost cu adevarat n Egipt, deoarece nu exista marturii sigure despre aceasta calatorie. Daca s-ar fi nfaptuit, ar fi avut loc n jurul anului 338-387 .Hr., ntr-o epoca precedenta scrierii dialogurilor sale de maturitate. Egiptul era perceput ca depozitarul unei stiinte foarte vechi si extraordinare. n arta, dar mai ales n domeniul religios si n domeniul cultural, s-a realizat cel mai fin produs al unei fecunde ntlniri dintre cele doua culturi: elenistica si egipteana. Pna si lumea romana, care privind mai simplist Egiptul doar ca pe o parte a unui Orient imaginar, a fost sedusa de aceasta civilizatie antica, de credintele religioase, favoriznd astfel raspndirea cultelor misterioase si a primelor religii de salvare individuala nainte de crestinism. Raporturile ntre Egipt si cultura occidentala au slabit din ce n ce mai mult ncepnd cu antichitatea si ntregul ev mediu. Au reaparut mai apoi n timpul lui Lorenzo de Medici prin intermediul literaturii neoplastice si ermetice, datorita unor oameni ca Pico della Mirandola si Marsilio Ficino. Pna la iluminist sau mai exact pna la descifrarea scrierii hieroglifice de catre J.F. Champollion, nimeni nu putea pune la ndoiala faptul ca textele ermetice ar fi putut contine conceptii si idei cu origini ndepartate egiptene. Campania di Egipt condusa de Napoleon Bonaparte a fost cea care a redescoperit lumii moderne vechea cultura egipteana, restituind imaginea autentica a acelor monumente si texte. Astazi se cunosc multe din cele ce se petreceau pe malurile Nilului (acum 4.00 de ani), dar totodata trebuie sa fim constienti ca exista multe semne de ntrebare legate de acel orizont ndepartat. Aceste ntrebari sunt ...2004 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Http://www.referat.ro/referate/Egiptul_Antic_39b24.html

sateul daca vrei sa descarci referatul despre egiptul antic

| a răspuns:

EGIPTUL DUPA FARAONI Odata cea mai bogata si puternica natiune in lumea antica, Egiptul isi pierdea puterea incetul cu incetul. Cucerit de persi in 525 i.H., taramul faraonilor avea sa ramana teritoriul imperiilor straine pentru urmatorii 1000 de ani. Dupa persi au venit grecii si apoi romanii. Dar nici macar acele mari imperii nu au putut sterge cu totul traditiile egiptenilor antici. La fel ca piramidele si templele antice, spiritul faraonilor a razbatutmult dupa ce cuceritorii s-au retras. CLEOPATRA Astazi, Cleopatra este cea mai faimoasa femeie din lunga istorie a Egiptului, multumita in special teatrului si filmului. Dar ea a fost de fapt greaca si nu egipteanca. Povestea sa tragica avea mai multe de facut cu planurile generalilor decat cu conducerea pamantului Nilului. PIATRA ROSETTA O singura bucata de piatra a ajutat la dezlegarea misterului hieroglifelor. In 1799, soldatii din armata lui Napoleon au gasit in transee o tableta de piatra. Numita acum piatra Rosetta, tableta a fost inscriptionata cu un decret roial in trei limbi : hieroglifica, demotica (o forma scrisa de egipteana mai cunoscuta) si greaca. Oamenii de stiinta stiau sa citeasca greaca si comparand cele 3 versiuni, au inceput sa descifreze codul hieroglifelor. Sclipitorul lingvist francez Jean Francois Champollion a studiat hieroglifele de mic copil. Folosind indiciile din piatra Rosetta si cunostintele sale din alte limbi antice, el a devenit prima persoana ce a descifrat ciudatela simboluri si semne ALEXANDRU SI ALEXANDRIA Alexandru cel Mare a luat controlul Egiptului in anul 332 i.H. ca parte a unui plan de a invinge armata persiana. El a instituit o noua capitala si a ordonat construirea unui far magnific. Dar 10 ani mai tarziu, Alexandru se imbolnavi si muri in Babylon. Un general grec numit Ptolomeu a venit apoi la tronul Egiptului. Generalul si descendentii sai au intocmit dinastia Ptolomaca care a condus Egiptul pentru urmatorii 300 de ani. Farul din Alexandria se ridica inalt deasupra insulei,...2010 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns (pentru PapuShyk00):

Doamne fata, esti disperata ce dracu? Tu nu citesti ca femeia/fata respectiva cere pareri de la persoane care au vizitat acea tara?
Adica, mai pe scurt: nu vrea informatii de pe nea' Google! A si specificat ca a cautat pe net, insa astepta pareri din partea unor persoane, nu de pe internet!

Imi cer scuze daca am fost off-topic insa poate mai doresti si alte pareri pe viitor de la alte persoane, nu din partea roboteilor vanatori de funde! In locul tau as raporta-o!

| a răspuns (pentru PapuShyk00):

Fetita, ce parte nu ai priceput, voia informatii de la persoanele care au fost acolo, nu referate despre Egipt si Egiptul Antic, luate de pe net...Jesus