| mihaela76 a întrebat:

Ce imi recomandati sa vizitez in zona Brasovului? Stau cateva zile si nu vreau sa ratez nimic.

Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

» Vechea cetatuie a Brasovului
» Turnul Alb si Turnul Negru
» Muzeul de Arta
» Poarta Schei
» Poarta Ecaterinei
» Biserica Sf. Bartolomeu

Si iti recomand si niste evenimente saptamanalebig grin:
» Concertele de orga la Biserica Neagra
» Concertele Filarmonicii Gheorghe Dima

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzeului Judetean de Istorie - 5 ron intrarea
Casa "Stefan Baciu" - sectie de literatura a Muzeului "Casa Muresenilor" - este primul muzeu consacrat memoriei unui roman din diaspora - 3.6 ron
Bastionul GRAFT-Muzeu aflat in subordinea Muzeului Judetean de Istorie Brasov. Expozitia permanenta "Mestesugarii brasoveni - aparatori ai Cetatii" cuprinde informatii despre rolul breslelor in apararea Cetatii Brasov. Aici sunt expuse arme albe si de foc din secolele XVI-XVIII. - 5 ron
Gradina Zoologica
Galeria Saba,
Galeria "Compress Barabass"
Galeria "Kron-Art Gallery"
Galeria de Arta Europe a Uniunii Artistilor Plastici
Galeria Bistro de l'Arte
Transilvania Art Gallery
BISERICA NEAGRA, BISERICA ORTODOXA SF. TREIME, BISERICA ADORMIREA MAICII DOMNULUI, BISERICA SFINTII PETRU SI PAVEL, BISERICA FRANCISCANA SF. IOAN,
SINAGOGA DE PE STRADA POARTA SCHEI, VECHEA PRIMARIE - CASA SFATULUI, CASA NEGUSTORILOR (PODUL BATUSILOR - CERBUL CARPATIN), GRANARUL ORASULUI, CASA MURESENILOR, CETATUIA, REDUTA, BIBLIOTECA HONTERUS, STRADA SFORII, POARTA SCHEI, POARTA ECATERINEI (1559), ALEEA DE SUB TAMPA, PIATA SFATULUI, CATEDRALA SF NICOLAE SI PRIMA SCOALA ROMANEASCA, TROITELE, PIETRELE LUI SOLOMON, HANUL VULTURUL DE AUR, HANUL ROSU, COROANA DE AUR, BASTIONUL TESATORILOR, BASTIONUL FIERARILOR, BASTIONUL FUNARILOR.
In afara Brasovului: Rasnov, Feldioara, Bran-Rucar, Castelul Bran, HARMAN - Biserica-cetate, PREJMER - Biserica din Prejmer, CRISTIAN - Biserica-cetate, GIMBAV-Sat, Maierus.