| MaryCv a întrebat:

Ce inseamna check in și check out la un hotel?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Scurt: cazare / decazare.
Detaliat: faci formalitățile de cazare (completezi formularul, primești cheia / cardul de acces pentru cameră și informațiile despre politicile hotelului), respectiv anunți plecarea, achiți eventualele servicii și produse suplimentare consumate în timpul sejurului plus costul cazării (asta doar dacă nu ai achitat deja cazarea la o agenție), predai cheia / cardul și gata.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La check in primesti cheia si ti se iau datele
La check out predai cheia si platesti camera

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salutare,check in inseamna ca te-ai inregistrat ca si client/a in respectivul locat,check out inseamna ca serviciile hoteliere au incetat la cerinta ta de a parasi hotelul si achiti ce ai de achitat,dealtfel,inseamna ca esti inregistrat/a de iesire din hotel dupa ce achiti serviciile prestate de hotel.
Ca si la cafenea,chexk in, ai comandat o cafea, savurezi, si apoi check out, adica ceri nota de plata si parasesti locatia.