| Little Princess a întrebat:

Ce inseamna expresia "la caterinca"?

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Cand vorbesti la caterinca poti vorbii despre cineva la caterinca... gen uite asa :
eu as putea sa jur ca marea majoritate a celor ce au raspuns aici au facut-o pentru punctele alea pe care le primesti daca raspunzi primul, al doilea s. a. m. d.
Daca as spune serios ar fi ceva de genu :
Raspunsurile celor ce au postat aici pot fii considerate folositoare.

Acum ramane la atitudinea ta sa cataloghezi raspunsuril ca fiind la caterinca sau raspunsuri demne de luat in seama

13 răspunsuri:
| dany4 a răspuns:

La misto

| VladyCristian a răspuns:

La misto, parodie, a rade de cineva sau a te amuza pe seama lui happy

| I.Love.Football a răspuns:

Înseamnă acelaşi lucru cu "la başcă" laughing... adică mai în glumă, mai în serios, înseamă "la mişto" (dar nu în sensul rău).

| Ana-Maria94 a răspuns:

La vrajeala sau sa-ti bati joc de cineva.

| emasweetgirl a răspuns:

La basklie, la misto, in gluma, in ras.

| cretzufinish a răspuns:

Http://www.123urban.ro/showTerm.htm?term=caterinca
pe acest site poti gasi si orice definitie din limbajul urban, de cartier :)

daniela
| daniela a răspuns:

La misto, iei pe cineva in balon, nu iei persoana respectiva in serios, raspunzi peste picior

| horik a răspuns:

O traducere simpla...,, la gluma,,.

| anna01 a răspuns:

La misto, amuzament nevinovat, ironie, gluma.

| ramonaky25 a răspuns:

La misto happy

| misiik a răspuns:

Vorbe neserioase la adresa unei persoane din anturaj in care este ironizat fara sa-si dea seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste in DEX-caterinca = FLASNETA din ucrainianul caterynka