| anonim_4396 a întrebat:

Ce insula greceasca, cu acces ferry usor din Pireu, imi recomandati?
Deci as vrea sa fie o ciclada, mai linistita si traditionala, cu paduri de pin, plaji stancoase, ruine, si mai focusata ca entertainment pe familii cu copii prescolari.

Răspuns Câştigător
| alexandra2859 a răspuns:

Eu iti recomad din propria experienta rodosul sau simi.simi e mica dar rodosul...merita!

18 răspunsuri:
| rocket a răspuns:

Creta e mai aproape decat Rodos, si la IdealTour primesti oferte super pe transport individual. http://www.idealtour.ro/oferte/extern/grecia/creta/5/14

| taliyaak a răspuns:

Skhiathos

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru taliyaak):

Skhiatos e o sporada, nu o ciclada, dar suna oricum interesanta descrierea de pe net...
Anyway, cred ca o sa ma duc anul asta in Naxos, de control...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexandra2859):

Rhodosul e OK, dar e o insula dodecaneza cam departe de ferry... Simi nu prea imi place, cam stancoasa si cam prea otomana dupa traditii si locatie. Eu as vrea sa iau pulsul (si retzina) greceasca pe terase, nu sa pufai narghilea cu ochii in zare... merci oricum.

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexandra2859):

Cum ai ajuns acolo? Cu ferry sau cu avionul?
Daca ai mers cu ferry-ul, da-mi si mie niste detalii: de unde l-ai luat, la ce ora, cat dureaza calatoria...

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu locuiesc in rodos si am venit acum 4 ani cu avionul.

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci cam 12 ore cu ferry-ul din pireu pana in rodos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexandra2859):

Ooo, calispera! A ajuns criza si la voi, sau la umbra Mediteranei e mai liniste?

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Kalispera,a ajuns si aici criza dar unchiul meu(eu locuiesc cu matusa si unchiul meu pentru ca parintii mei au murit acum 4 ani) care e grec lucreaza la cam toate hotelurile (este psixtikos daca stii ce inseamna) si nu prea avem problemebig grinsora mea e in Romania si face facultatea si vine in fiecare vacanta aici ca si bunici deci noi nu prea mai trecem prin Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexandra2859):

Condoleante sincere! Tine-o tot acolo, chiar nu prea ai ce sa faci inapoi in tara, daca nu vrei sa te imbolnavesti de balcanita acuta.
Cred ca ti-e dor tare de sora ta, nu? E acum cu tine in vacanta?

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

mersi, a venit de paste dar a trebuit sa plece ca sa dea bacul si sa intre in facultate si acum ca a terminat o sa vina pe 17big grin.da mi-e dor de ea pentru ca ea e singura care ma intelege dupa matusa mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexandra2859):

Tinand cont ca esti o grecoaica rhodosiana ce te exprimi mai corect in romana decat o gramada de (sanchi) bacalaureati romani, eu iti dau o funda sa ti-o prinzi in par!

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi,si tu locuiesti in grecia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexandra2859):

Nu, eu sunt vecin cu ala de canta bara -bara, bere-bere mai mult de juma' de ani, cat sa zic ca ma intorc in fosta RSR doar in vacante si sa nu platesc taxele, ha, ha.

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexandra2859):

Am.

| alexandra2859 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai.ok eu trebuie sa plec acum mai vorbim.