| Mt34 a întrebat:

Ce locuri interesante de vizitat din Romania știți?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Iti raspund si eu din ce am vizitat si cred ca merita.

1. In zona Moldovei poti vizita asa: Manastirile din Nordul Moldovei, Suceava cu cetatea de scaun, Vatra Dornei pentru peisajele frumoase, cetatea si manastirea de la Targul Neamt, in Piatra Neamt poti vizita orasul cu telegondala, tot in zona mai sunt si cateva manastiri (Agapia si Varatec), mai jos la Tagu Ocna ai o salina, langa Onesti poti vizita stejarul din Borzesti, mai apoi poti cobori la Marasesti sa vezi mausoleul.
Mai ai in acul subcarpatic: Buzaul cu Vulcanii Noroiosi si barajul de la Gura Siriului, Bicaz cu Lacul Rosu.

2. In zona Dobrogei ai Delta Dunarii cu tot ce vrei tu, cazinoul de la Constanta.

3. In centrul tarii ai o groaza: Sighisoara cu cetatea de acolo, in apropiere de Bistrita este lacul de la Colibita, diverse statiuni montane (Sovata-Praid, unde se afla cea mai mare salina, Baile Tusnad cu ape termale), Brasov cu Biserica Neagra si statiunile din jur de pe Valea Prahovei. La Rasnov ai cetatea, apoi castelul Bran, mai departe pestera de la Dambovicioara.

3. Transfagarasan, Transalpina, Transraraul si Transbucegi cu tot ce presupune aceste drumuri ( barajul de la Vidraru, Curtea de Arges, Horezu, pestera Polovragi)

4. In nord ai Maramuresul cu bisericile de lemn si toate satele alea care is frumoase rau, cimitirul vesel Sapanta, cascada cailor la Borsa, Mocanita la Viseu, ai si un conac in zona, conacul Drahneilor, Sighetul Marmatiei cu inchisoarea de acolo, Memorialul durerii, Barsana, Ieud. Cand te duci spre Sapanta ai sa vezi un cimitir, cimitirul saracilor unde e ingropat Iuliu Maniu, Muntii Retezat. Aici ai si lacul Albastru.

5. Sibiu, Hunedoara cu castelul Corvinilor, Alba Iulia cu cetatea, cobori si mergi spre Portile de fier, Drobeta Turnu Severin unde poti vedea statuia lui Decebal la Cazanele Dunarii, Clisura Dunarii unde te poti caza pe casutele deasupra lacului. Cascada Bigar, Cheile Nerei. Ai si Deva cu cetatea Devei.

6. Au mai ramas Baile Felix, pestera Vantului si Ursilor din Apuseni, Ariesei si Rosia Montana.

In mare cam astea sunt, dar nu uita ca sunt multe locuri putin vizitate si nedescoperite. Daca mai vrei, iti mai dau!

| cristi202 a răspuns (pentru sonya):

Nu prea ne-ai mai lasat si noua loc sa zicem ceva. happy

| Mt34 explică (pentru cristi202):

Pentru că am ales deja un loc din răspunsul cu fundiță

| cristi202 a răspuns (pentru Mt34):

Ma bucur ca ti-a fost de folos! Ai putea sa spui care?

| Mt34 explică (pentru cristi202):

Castelul Corvinilor

| cristi202 a răspuns (pentru Mt34):

Da, frumos, sa mergi, ca merita!

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Transalpina, pentru frumusetea sa.
Transfagarasanul, pentru panoramele sale.
Retezatul, pentru semetia muntilor sai.
Valea Iadului de la Stana de Vale, pentru salbaticia sa
Muntele Mic (undeva pe linga Caransebes), pentru linistea sa mormintala.
Delta Dunarii, pentru fauna si flora ei.
Brasovul, pentru cladirile sale frumoase.
Timisoara, pentru multitudinea de culturi adunate impreuna.
Alba Iulia, pentru locurile sale incarcate de istorie.
Sibiul, pentru oamenii lui frumosi.
Manastirile Moldovei, pentru puntea catre cer pe care o creaza.
Cimitirul vesel de la Sapinta, pentru zimbetele cu care sfideaza insasi moartea.

| DeyCj a răspuns:

Foarte multe.Numai să vii prin munții Apuseni.
De cum pleci din Turda/Cluj spre Câmpeni, ai ce vizita.Rezervații precum Cheile Borzești(aia e prima la 20 km de Turda), urmate de Cheile Runcului, Cheile Pociovaliștei, Rezervația geo-botanică Scărița-Belioara, Laricetul de la Vidolm, Cascada șipote, Vânătarele ponorului, Huda lui Papară, Peștera Poarta zmeilor, Și desigur parcul național Apuseni(Din localitata Arieșeni în colo, ai ce vdea.Aici sunt și pârtii de ski, dar mai sunt pârrtii de ski și pe Muntele Buscat(1600m) sau dacă tot ajungi acolo poți face o plimbare de 10 km pe jos până pe Vf. Muntele Mare(1886m)).
Îs multe locuri faine și puțin cunoscute.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS.
Astea-s numai o parte din ele, cele mai cunoscute în zonă, dar mai sunt și mai puțin cunoscute.Tot la fel de faine, cum îs cheile Siloșului, Cheile Plaiului
Am uitat de Cheile Turzii(aste-as cele mai cunoscute, aici am înțeles ca au făcut recent și tiroliană), aia e la 10 Km de Turda, cascada Ciucaș, tot prin zonă sau cum vi dinspre Cluj, poți încerca Cheile Turenilor, cu acces dinspre localitatea Copăceni, sau partea sălbatică cu acces din localitatea Tureni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cheile Bicazului
Lacul Rosu
Cascada Duruitoarea
Manastirile din Nordul Moldovei
Valea Prahovei cu Castelul Peles, Cazinoul de la Sinaia, Sinaia ca si oras, Busteni, Palatul Cantacuzino, Cascada Urlatoarea, Babele, Sfinxul, Crucea de pe Caraiman.
Castelul Bran, Cetatea Rasnov, Cheile Rasnoavei, Brasovul ca si oras.

Sibiu, satele din Marginimea Sibiului

Delta Dunarii
Cazanele Dunarii

Transfagarasean, Transalpina, TransRarau, TransBucegi

Sighisoara, Bisericile Fortificate de la Biertan, Alma Vii, Prejmer, Cetatea Rupea, Viscri

Cascada Cailor, Manastirea Barsana, Satele Traditionale din MM. Cheile Turzii.

Salina Turda, Salina Cacica, Salina Praid

Muntii Apuseni

Parcurile Retezat, Ciucas, Piatra Craiului, varful Omu

Cascada Valul Miresei, Cascada Bigar

Sarmisegetuza, Memorialul Durerii de la Sighetul Marmatiei, Cimitirul Vesel de la Sapanta.

| Lorena7712 a răspuns:

Transfagarasan
Sighetul Marmației ( iubesc partea de Maramures foarte mult)