| Changes a întrebat:

Ce obiective turistice sunt pe traseul Sebeş-Transalpinia-Novaci-Râmnicu Vâlcea-Piteşti-Eforie Nord? Mă refer la peşteri, mănăstiri.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Am facut Transalpina luna trecuta, insa de la Sebes spre Ramnicu Valcea. Asa am putut sa o admir la adevarata ei valoare.

Pe Transalpina ce sa vezi...te opresti din 10 in 10 m pentru ca peisajul este absolut superb.Sunt mici cascade pe drum, izvoare, lacuri de acumulare. Ai sa le vezi cand cobori de la Sebes spre Novaci.

Statiunea Ranca care este inainte de Novaci. Si acolo te poti opri sa admiri peisajul. Nu prea ai ce sa vizitezi dar zona este superba. De trasee nu mai vorbesc. Sunt foarte multe, dar si extrem de grele. Cel mic in jur de 7 ore. Dar trebuie sa te opresti pentru ca merita.

De la Novaci spre Ramnicu Valcea te poti duce la pestera Polovragi si la pestera Muierii. Mai poti vizita si Manastirea Polovragi.

Poti vizia localitatea Horezu si Manastirea Hurezi. Sunt interesante si te poti opri cu masina.

Spre Ramnicu Valcea poti vizita salina Ocanele Mari si statiunea Baile Olanesti.

Spre Pitesti si Eforie Nord nu mai stiu. Iesi pe autostrada si nu prea mai ai ce vizita.

Vreau sa iti spun ca aceste obiective nu sunt chiar in drum. Trebuie sa te abati de la drumul principal, insa nu cu mult (8-10 km). Oricum, merita fiecare obiectiv turistic in parte.

Pa pa.

| Changes explică (pentru sonya):

Cum adică cel mic durează 7 ore? La ce te referi?

| sonya a răspuns (pentru Changes):

Traseele din zona statiunii Ranca sunt foarte grele. Iar cel mai mic trase ca durata este de 7 ore. Aici ma refer strict la traseele montane nu cele cu masina. Ceea ce poti vizita cu masina am expus in raspunsul de mai sus.

3 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Transalpina-Transalpina
Pitesti - Padurea Trivale, RaulArges, Mall-urile Euromol si Trivale, Centrul, Muzeele, Biserica/Manastirea din centru. Poti vizita Curtea de arges cu manastirea curtea de arges iti recomand poti vedea Barajul idraru' foarte frumos. Omul de fier happyIn pitesti avem un bazin olimpic, strandurile, Fantana muzicala care este minunata. Pitestiul e foarte frumos happy