| mirceapeiaaa a întrebat:

Ce oras din Romania este numit Perla Transilvanie.

Răspuns Câştigător
| mirceapeiaaa explică:

Sighisoara a fost fondata de emigranti germani in a doua jumatate a sec. al XII -lea. Considerat "Perla Transilvaniei", este cunoscut si sub numele de "Nurenberg-ul Saxon". In ciuda atacurilor a fost locuit continuu inca din sec.XII si s-a pastrat sub forma sa initiala.

Obiective turistice in Sighisoara:

Cetatea (situate pe dealul Cetatii) - o catedrala gotica cu sculpturi de piatra, ridicata in etape de-a lungul sec.XIV-XVII. Zidul de aparare este lung de aproape 1km si este inzestrat cu 14 turnuri din care doar 9 mai stau in picioare, dintre care: Turnul Tabacarilor, Turnul Croitorilor, Potcovarilor, Macelarilor, Blanarilor, Pantofarilor, Fierarilor. Turnul este un muzeu din care se poate vedea toata splendoarea orasului, precum si muzeu de istorie in care gasim documente vechi, arme, monede, icoane pe sticla, mobilier vechi si tot felul de recipiente si instrumente de farmacie.

Sighisoara se prezinta astazi ca cel mai bine pastrat complex medieval din intreaga Romanie. Alaturi de monumentele ce le putem admira in Muzeul de istorie din splendidul Turn cu Ceas, reuseste sa reflecte prin exponatele sale, viata economica si politica locuitorilor din vremuri stravechi pana in zilele noastre.

Turnul cu Ceas. Fiecare turn are istoria sa, ce aminteste de ctitorii dupa care si-au luat numele. Dintre toate acestea Turnul cu Ceas din Piata Muzeului, numit si Turnul Sfatului a devenit emblema orasului; este inalt de 64m, fiind cea mai mare marturie a patrunderii barocului austriac in Transilvania.

Centrul orasului medieval Sighisoara este listat din anul 1999 in patrimoniul cultural mondial UNESCO, fiind protejat ca atare. In acest oras a fost confectionata si instalata o copie a "Statuii Lupoaicei" ("Lupa Capitolina"), simbolul latinitatii poporului roman. In ultimul sfarsit de saptamana al lunii iulie are loc festivalul medieval.

9 răspunsuri:
| beauty00 a răspuns:

Sighisoara!
Funda?!

| mdm96 a răspuns:

Sighisoara!

Răspuns utilizator avertizat
| Jee354 a răspuns:

Multumesc pentru funda, chiar am avut nevoie, m-a si durut mana cat am tot scrislaughing

| Jee354 a răspuns:

Nu am dat copy paste, am copiat de acolo.

| AlinaOneDirection a răspuns:

Sighisoara! happy

| Ovidiu11 a răspuns:

Transilvaniei!

| mirceapeiaaa explică (pentru Jee354):

Aha wikipedia oricum cu placerelaughing)