| anonim_4396 a întrebat:

Ce orase din Franta ati vizitat? Pe care mi l-ati recomanda ca destinatie turistica? (luand in calcul costuri, cheltuieli, mijloace de transport, peisaje sau obiective culturale, restaurante, etc). Multumesc

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Annecy, un superb oras de munte ce poate rivaliza cu Venetia cu casute frumoase si flori la fereastre, cu puntea prieteniei si minunatul castel cu cele 4 mari turnuri, cu lacul pe care poti face o mica plimbare la apus de soare... totul este super frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parisul! e suberb.am fost acum 2 luni si crede-ma am ramas mirata.
sunt foate multe obiective turistice.Biserici, muzee, pana si gradinile VERSAIULUI. iti dau nj sfaturi. inainte sa-ti faci planuri orienteaza-te cum o sa fie vremea.(crede-ma conteaza)sa stii ca e scump transportu.de la aeroport pana in Paris iti ia 13 euro.ca sa-ti cumperi bilete de metrou 8 euro zilnic dar daca ei pe mai multe zile te costa mai putin ( turist visite adica 5 zile= 28 euro) dar meroul il folosesti zilnic minim de 2 ori.( sunt peste 300 de statii de metrou)...in TOUR EIFFEL te costa 13 euro). in Luvru 9 euro. in NOTRE DAME gratis. daca vrei sa urci sus sa admiri orasu 5 euro... biserica SACRE COEUR gratis (SUPERB).la gradinile VERSAILLES. gratis dar daca vrei iei o mini masinuta 1 ora 30 de euro. merita! in palat 18 euro... in restaurate poti manca de la 10 euro in sus. un amarat de sanwici 5 euro. pana si hainele unele firme nike, puma peste 10 euro (alea mai naspa). cam toate brelocurile(suveniruri) de la 5 euro. in total fara hotel avion. trebuie sa ai minim 500 de euro bani de cheltuiala in 2 persoane.(100 se duce din start la transport+ 100 la intrari) si restul vezi tu. app vei da si de wc-uri publice (gratis). trebuie sa ast 5 min sa se spele singur... si poti vb cu oameni de acolo k sunt simpatici si stiu si engleza... iti zic ca nu vei regreta o sa ramai in soc vreo 6 luni. te pup P. S instaleaza-ti si google earth. o sa te descuri mai usor.

| SweeTLemon a răspuns:

Coasta de Azur e superba :X am fost cu masina si am dormit la Monaco (Monte-Carlo) la hotel Forum 150e pe camera cu pat dublu...si bineinteles PARIS

| deea_6152 a răspuns:

Acum depinde si de preferintele tale dar eu cred ca Parisul e reprezentativ prin multitudinea de obiective pe care ti le ofera.Eu l am vizitat anul acesta in mai si pot sa ti spun:cu transportul depinde de tine, fie masina sau avion gasesti la toate preturile.Cazarea eu am platit pentru un hotel in centru 100e camera dubla rezervat direct la hotel dar gasesti si mai ieftin(intra pe booking.com numai ca sa ti faci o parere ca ti afiseaza toate preturile si pe urma in facut de ce ti convine cauti pagina hotelului. O calatorie cu metroul e 1 e pers dar ia ti unul cu 10 calatorii si economisesti ceva bani in nici un caz nu te costa 8 e pe zi metroul ca iti selectezi si u punctele de interes sa fie cat de cat apropiate astfel incat sa vizitezi grupat.In fond merita sa vezi si la pas ca sa simti pulsul.Biletele la obiective poti sa le rezervi on line si asa beneficiezi si de reduceri.eu asa am facut si a fost ok...20 e versailles, 9 e louvre, 13 turnul, 39disney ambele parcuri, sacre cour free, etc. Cu mancarea e discutabil...ieftin la restaurant nu prea e, conteaza si zona in care mananci.In rest suveniruri depinde de buzunar sunt niste magazine ieftine pe langa notre dame aproape de statia de metrou sunt mai ok ca pret.Concluzii:viziteaza ce consideri tu ca merita, foloseste metroul cu incredere e curat, sigur si vine cam la interval de 1 min jumate, daca ai o harta te descurci perfect, orasul e sigur la orice ora(minus o zona, doua) dar in cele turistice nu o sa ai probleme. Enjoy Paris