| anonim_4396 a întrebat:

Ce orase din Romania ati vizitat si care v-a placut cel mai mult?

20 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

O gramada si sunt indragostita de Sibiu si Sighisoara

Stefan
| Stefan a răspuns:

Am vizitat multe orase din tara, Brasovul este orasul in care as fi vrut sa locuesc, un oras foarte frumos. Poti sa vizitezi Valea Prahovei cu perlele sale Sinaia, Azuga, Busteni. Apoi Poiana Brasov o statiune montana renumita in Europa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am vizitat multe locuri din tara, dar m-au impresionat in mod deosebit manastirile din nordul Moldovei si orasele din jurul lor, Brasov, Tg.Mures, Sighisoara, Sibiu, Curtea de Arges, Cluj, Alba Iulia, Baia Mare, Cimitirul vesel din Sapanta si multe altele pe care nu mi le amintesc acum. Avem o tara frumoasa, sunt multe locuri, pe care nu le-am vazut dar mi-ar placea sa le vizitez, sper sa reusesc mai ales ca sunt pensionara si am tot timpul din lume sa fac asa ceva.

| Psihoyounger a răspuns:

Deoarece am mai raspuns de cateva minute la o intrebare asemanatoare, iti dau acelasi raspuns:

Orasul preferat? Nu alege unul asa ca iti dau mai multe.

(ordinea nu conteaza)

Sighisoara - are singura cetate medievala locuita din sud-estul Europei si probabil singura locuita in totalitate de pe batranul nostru continent. Obiective: Turnul cu Ceas - are niste figurine care se misca incredibil de interesant, Casa cu Cerb, Catedrala Ortodoxa, Complexul de muzee format din Muzeul de Istorie (Turnul cu ceas), Muzeul de Arme Medievale si Camera de Tortura. Mai este si Biserica din Deal, Biserica Manastririi, Turnul Fierarilor( mereu gasesti aici expozitii ale artistilor din zona) etc. Am fost de multe ori si am de gand sa mai merg. Ma fascineaza frumusetea acestui oras.

Sibiu - ce sa mai spun? Cea mai vizitata localitate din Romania, in primele 5 din Europa dupa metropole gen Roma, Paris (m-am documentat), fosta capitala culturala europeana, un oras medieval de o nota mult superioara lui 10, cu o curatenie si o atmosfera de epoca minunata. Acesta este Sibiul.

Cluj Napoca - in viziunea mea orasul studiilor. Imi place foarte mult Gradina Botanica din Cluj. Nu stiu foarte multe despre el, dar imi place si atmosfera Clujului.

Altele: Targu mures, Brasov, Timisoara, Alba Iulia, Suceava, Iasi si bineinteles oraselul meu natal, Dumbraveni, jud. Sibiu.

Psihoyounger

| psiholoaga a răspuns:

Constanta, Timisoara, Cluj, Alba-Iulia, Oradea, Sighisoara, Focsani, Brasov, Suceava, Iasi si cateva statiuni la munte si la mare. Sunt indragostita de timisoara. Spatios, curat, arhitectura veche, arta e in orice colt de parc, avangardism, oameni super. Cum ai putea sa nu te indragostesti de orasul asta?

| daii a răspuns:

Pai. pot spune ca am vizitat aproape toate orasele tarii.mai putin Dr. Tr. Severin. Cele mai frumoase:Brasov, Cluj, P.Neamt,Sighisoara,Tg Mures, Timisoara, Oradea...si Constanta.Si orase mai micute.sau statiuni: Poiana Brasov, Sovata.+ tot litoralulbig grin

by daiiwinking

| Sara a răspuns:

Am vizitat cateva si care mi au placut sunt : P neamt, suceava brasov si c-ta.

| Bianca_4346 a răspuns:

Sibiu, ploiesti sau sighisoara...astea trei imi plachappy

| monyk a răspuns:

Buna, orasul meu natal in primul rand Timisoara, apoi Suceava, Cluj, Iasi, Constanta, Brasov si Sibiu... dar toate orasele au frumusetea lor si sunt multe altele care merita vizitate.

| emy a răspuns:

Bucuresti, Ramnicu Valcea, Blaj, Constanta. Cel mai mult mi-a placut Ramnicu Valcea, deoarece e foarte curat si e plin de flori.

| MissD a răspuns:

Sighisoara este ceva de vis. Parca ai fi in alta epoca. e superb... din pacate l'am vazut acum cativa ani cand eram mai mica si doar odata.sad imi doresc foarte mult sa merg odata la festivalul medieval. Mi'a ai placut si brasovul... si iasiul. Am auzit k timisoara e frumoasa dar nu am reusit iciodata sa ajung pana acolo.

| zerozero a răspuns:

Cele mai frumoase orase care le-am vizitat au fost Brasov, Ploiesti, Bucuresti si Sibiuwinking

| Teooo a răspuns:

Constanta, Cluj, Oradea, Bucuresti, Sibiu si Brasov dar tot orasul meu natal Timisoara e cel mai frumos love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost in foarte multe si nu le-as putea insira pe toate. Ador Oradea, Tg Mures, Brasov, Sovata si...la mare, unde orice catun imi place.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Sibiu, Constanta, Timisoara, Bucuresti, Oradea, Alba Iulia, etc.
Toate au ceva specific al lor care te impresioneaza prin muzee, parcuri, fantani, biserici, gastronomie, cluburi, oamenii locului, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut armata in Bacau si Galati si invatasem niste berarii pe acolo, deci frumoase ce sa spun, mi-au placut laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moeciu de sus

| ciumpalaku a răspuns:

Botosani, Piatra Neamt, Brasov, Sibiu, Sinaia

| ioana_9061 a răspuns:

Cluj, Piatra Neamt, Oradea, Bistrita, Targu Mures, Suceava.Clujul mi se pare cel mai fain da ii foarte aglomerat, spre deosebire de Bistrita.Cluju ii orasu meu natal.

| anabell a răspuns:

Delta Dunarii merita vizitata, in plus e cea mai mare dintre deltele europei e ft frumoasa! Deci Tulcea, Cluj Napoca, Iasi...